Intervija ar Danielu Gulko

27.04.2022.

Daniels Gulko (Daniel Gulko) būs viens no cirka izglītības konferences RIGA ICCE 2022 galvenajiem runātājiem. Viņš ir pieredzējis un zinošs eksperts daudzās ar cirku saistītās jomās, bet šoreiz – 10. un 11. maijā Rīgā notiekošajā konferencē – runās par mākslinieciskās domāšanas lomu izglītībā, kā arī vadīs mākslinieciskās domāšanas meistarklasi.

Daniels ir laikmetīgā cirka organizācijas Circus Cirkör (Zviedrija) profesionālis, mākslinieciskais vadītājs cirka vidusskolā, meistarklašu “Cirka un radošuma izpēte” vadītājs un daudzu citu lekciju un meistarklašu vadītājs. Daniels Gulko par savu dalību konferencē teic: “Šoreiz nerunāsim par māksliniecisko domāšanu cirka izglītībā. Jo pirms jēgas rašanas mums ir nepieciešams radīt vietu sajūtām. Runāšu par vietas radīšanu mūsu ķermeņos, lai spētu just un šīs sajūtas nodot tālāk. Šī būs runa par Cirku, jo cirks ir mūsu valoda. Šī būs arī runa par izglītību, jo mans uzdevums kā pasniedzējam ir iedvesmot citus, lai tie vēlētos kļūt lielāki, lai atvērtos un ziedētu kā puķes. Cirks ir kā ēdiens – tas ir kā gaisma, ūdens un minerālvielas zemē. Tāpēc savā veidā šī būs runa par dārzkopību un par tādu apstākļu radīšanu, kas nodrošina mūsu augšanu kā dzīvām būtnēm.”

Lūk, neliela saruna ar Danielu Gulko!

Kas tevi šobrīd aizrauj cirkā? 

Man šķiet, ka tā ir nespēja noteikt, kas īsti cirks ir – ir dažādas struktūras, dažādas skolas un programmas, sociālā cirka programmas… Cirks ievijas dažādās mākslas jomās, politiskās programmās, labklājības meistarklasēs. Cirks var būt politiska platforma vai arī pēcpusdienas fitnesa projekts. Cirks kļūst par normu. Dejas apvienībās ir akrobāti, teātros ir trapeces mākslinieki. Šis mani savā ziņā aizrauj, jo tas man ir kaut kas jauns. Manis radītais cirks ir uz robežas, tas strādā starp formām, un ir vienmēr bijis “ne cirks” kultūras programmētāju acīs. Cirks kaut kādā ziņā kļūst ikdienišķs, un, manuprāt, tā ir laba zīme cirkam, kas vienmēr sniedzies lidojumā pēc ārpasaulīgā. Manā skatījumā cirka izrāde šobrīd pasaulē ir kļuvusi konservatīvāka, jo tā ir sasniegusi “respektējamību” – dubļi ir no kurpēm noslaucīti, gaiss pēc dzīvnieku cirka attīrīts… Tomēr mazliet cirks turpina neiederēties, lauzties ārā un dauzīt durvis. Skaidrs, ka arī turpmāk cirks nestāvēs uz vietas – tas pārkāpj vairāk robežu nekā jebkura cita mākslas forma. Tas man iet pie sirds.

Kāpēc ir svarīgi dalīties informācijā un pieredzē? 

Informācija ir vara! Daloties ar varu, mēs topam stiprāki un tiek izmainīta arī varas struktūras piramīda, ko tik ļoti dievina kapitālisms. Es necenšos būt politisks, tā vienkārši ir realitāte – sabiedrība piramīdas augšgalā grib redzēt dažus izredzētos. Daloties ar informāciju, mēs mainām sabiedrību un ļaujam ieraudzīt mūsu katra neatkārtojamo pieredzi un kultūru. Mēs kļūstam gudrāki, un daudzus gudrus prātus kopā ir grūtāk izolēt. Mēs kļūstam par tīklu – par stipru, jūtīgu, vienojošu. Labi, es esmu politisks – šajos juceklīgajos laikos ir tik daudz sabiedrību šķeļoša diskursa. Līdz ar to savstarpēja cilvēku saistība ir cirka prasme, kas var aizsargāt pat no nāves.

Vai vari padalīties kādā padomā vai atziņā, kam ir bijusi izšķiroša nozīme jūsu mākslinieciskajā ceļojumā?

Apmaldieties! Esiet slinki un izklaidīgi, un pastaigājieties tikai tādēļ, ka tālumā redzat jauku eglīti! Klaiņojiet, ejiet uz neērtām vietām (bet, lūdzu, palieciet drošībā)! Ļaujiet sev būt muļķīgiem, stulbiem, smieklīgiem! Smejieties par šīm lietām! Priecājieties par tām! Uzrakstiet par to visu!

Kam būtu jānāk uz Rīga ICCE?

Man būtu jānāk! Jo šī būs mana pirmā reize šajā konferencē. Domāju, ka jauniem cilvēkiem jānāk klausīties. Aizrautīgiem cilvēkiem būtu jānāk! Vajadzētu nākt ziņkārīgiem tipiem. Es domāju, ka jaunajiem skolotājiem, izpildītājiem un organizatoriem vajadzētu atnākt — sapurināties un kaut ko man iemācīt. Noteikti māksliniekiem ir jānāk un jāreflektē par to, cik liela radošuma daļa ir informācijas pārnešana. Politiķiem būtu jānāk, lai redzētu alternatīvo varas avotu, kas ir cirks. Būtu jānāk visiem cilvēkiem, kas domā, ka cirks joprojām ir klauns, kas jāj ar ziloni un pārdod popkornu. Meļiem jāierodas, lai apgūtu savas balansēšanas prasmes. Oligarhiem būtu jānāk iemācīties žonglēt. Revolucionāriem jānāk, lai savam repertuāram pievienotu salto. Veģetāriešiem vajadzētu ierasties, lai pārrunātu, ko nozīmē “aizsargāšana no nāves”. Bērniem būtu jānāk pasmieties par mūsu nopietnību. Klauniem būtu jānāk raudāt par mūsu muļķību. Kādam būtu jānāk vākt naudu, lai palīdzētu Ukrainai. Man tiešām vajadzētu ierasties…

 

Intervēja: Alise Bokaldere

 

RIGA ICCE konferenci rīko Baltic Nordic Circus Network (BNCN) tīkls un tā šābrīža vadītājorganizācijas – Cirkus Syd (Zviedrija) un Rīgas cirks (Latvija)

Konferences PROGRAMMA un CENTRĀLIE RUNĀTĀJI.