Par mums

Šobrīd Rīgas cirka ēkā notiek rekonstrukcija – tiek veikti energoefektivitātes darbi, ko plānots pabeigt 2023. gadā. UZZINĀT VAIRĀK PAR REKONSTRUKCIJU.

Rekonstrukcijas laikā Rīgas cirka skola un cirka birojs atrodas Āgenskalnā, Zeļļu ielā 25. Rīgas cirka izrādes šajā laikā skatāmas dažādās Rīgas un Latvijas kultūrtelpās.

Vizualizācijas: 1.–3. attēls: Rīgas cirks pēc rekonstrukcijas 2023. gadā. 4. un 5. attēls – Rīgas cirks pēc pilnīgas rekonstrukcijas

Cirka ēka

Rīgas cirks ir vienīgā pastāvīgā cirka ēka Baltijā un viena no pirmajām Eiropā.

Kad pirmais akadēmiski izglītotais latviešu arhitekts Jānis Frīdrihs Baumanis 1888. gadā projektēja Rīgas cirka ēku, Merķeļa ielas fasādē atradās ne tikai skatītāju durvis, bet esot bijusi arī zirgu ieeja nokļūšanai cirka pagalmā. Gadu gaitā nams ir pārbūvēts, mainīts, pielāgots un apaudzis ar jaunām detaļām. Nu ēka atkal tiks rekonstruēta – šoreiz ar nolūku atjaunot Rīgas cirka vēsturiskos, pievilcīgos vaibstus, tos savienojot ar mūsdienu iespējām.

Savulaik te ne tikai uzstājās spēkavīri, žonglieri, klauni un akrobāti, bet arī tika demonstrētas pirmās kinofilmas Rīgā, rīkoti koncerti un rādīti mākslas brīnumi no visas pasaules. Arī šobrīd Rīgas cirks ir vieta, kur piedzīvot visdažādākās mākslas un kultūras šķautnes. Šeit notiek pašmāju un citvalstu mākslinieku izrādes, cirka skolā bērni un pieaugušie apgūst cirka disciplīnu noslēpumus, savukārt mākslas rezidenču programmās viesojas mākslinieki, kas rada jaunas idejas un izrādes.

Cirka nama pārvērtības notiks pakāpeniski. 2020. gada nogalē tiks uzsākta rekonstrukcijas 1. kārta – strādāsim pie ēkas energoefektivitātes un siltumizolācijas. Pamanāmākās pārmaiņas nāks pēc tam: kādreizējās zirgu ieejas vietā šeit taps ērta gājēju pasāža – vieta, kur Garlībs Merķelis varēs sastapt Alfrēdu Kalniņu. Bet augšup – līdz pat leģendārajam, no dzelzceļa sliedēm veidotajam cirka kupolam – vīsies pilsētpētnieku laipas.

Rīgas cirka vērtības

Rīgas cirka stratēģiskie mērķi

Rīgas cirks ir daudzfunkcionāls mākslas centrs, kas mērķtiecīgi strādā ne tikai pie nozīmīgu un aktuālu cirka izrāžu piedāvāšanas arvien plašākai publikai, bet arī ilgtermiņā veicina cirka nozares attīstību un atpazīstamību Latvijas sabiedrībā.

VSIA Rīgas cirks stratēģiskie mērķi ir profesionāla cirka mākslas attīstīšana, aktualizēšana un popularizēšana Latvijā un ārvalstīs, kā arī tās pieejamības nodrošināšana visiem sabiedrības locekļiem. Tā visas kapitāla daļas (100%) ir Latvijas valsts īpašums un Valsts kapitāla daļu turētājs ir Kultūras ministrija. Dalībnieku sapulces lēmumus pieņem Kultūras ministrijas valsts sekretārs. VSIA Rīgas cirks nav līdzdalības citās sabiedrībās.

Lai pilnvērtīgi attīstītu cirka nozari un ilgtermiņā dāvātu cirka brīnumu pēc iespējas plašākam cilvēku skaitam, notiek mērķtiecīgs un pārdomāts darbs vairākos stratēģiskajos virzienos. Šobrīd plašākai publikai iespējams redzēt cirka viesizrādes gan Rīgas cirkā, gan citās norišu vietās visā Latvijā. Tagad cirka disciplīnas var izmēģināt ikviens pats – cirka skolas nodarbībās bērniem un darbnīcās visu vecumu interesentiem. Savukārt, starptautisko atpazīstamību un jaunradi Rīgas cirks kā organizācija veicina, sadarbojoties ar starptautiskiem cirka profesionāļu tīkliem un organizējot mākslinieku rezidenču programmu.

Rīgas cirka ēka bija slēgta 2016. – 2018. gadā, lai veiktu Merķeļa ielas fasādes sienas stiprināšanas darbus. Taču jau kopš 2018. gada septembra te notiek virkne kultūras norišu – laikmetīgās mākslas festivāli, izrādes, izstādes, koncerti un arī cirka izrādes. Tuvākajos gados Rīgas cirka ēka piedzīvos ievērojamas pārmaiņas, kas mainīs ne tikai ēkas funkcionālo izmantojumu, bet arī tai piegulošo pilsētvidi, savienojot Merķeļa un A. Kalniņa ielas.

Vairāk par nākotnes vīziju šajā video: