BUJ

Cirks mainās! Zemāk iespējams izlasīt atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, taču ja tev interesējošo atbildi šeit neatrodi, priecāsimies atbildēt uz jautājumu e-pastā cirks@cirks.lv!

Vai Rīgas cirks izmanto dzīvniekus savās izrādēs?

Nē, 2017. gada 13. jūlijā stājās spēkā grozījumi dzīvnieku aizsardzības likumā, liedzot savvaļas dzīvnieku izmantošanu atrakcijās un cirka izrādēs. Mainoties Rīgas cirka vadības stratēģijai, kopš 2017. gada ir izlemts cirka izrādēs neizmantot jebkura veida dzīvniekus.
Dzīvnieku aizsardzības likums 27.1 pants: Savvaļas sugas dzīvnieku (gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu) aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvnieku un to izrādīt publiski kā atrakciju dzīvnieku.


Kas ir savvaļas sugas dzīvnieki?

Dzīvnieks, kura evolūciju nav apzināti ietekmējis cilvēks, lai apmierinātu savas vajadzības. Vairāk par dzīvnieku aizsardzību iespējams uzzināt Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā. 


Kāpēc Rīgas cirks bija slēgts?

2016. gada 6. janvārī ēka nokļuva Kultūras ministrijas īpašumā un pēc apsekošanas SIA CMB konstatēja, ka pēc pamatkonstrukciju tehniskā nolietojuma kopumā ēka ir apmierinošā tehniskā stāvoklī ar nolietojumu 39%. Ēka uz laiku tika slēgta publiskiem pasākumiem, lai veiktu bīstamības novēršanas pasākumus.

Līdz 2018. gada vasarai tika veikta Rīgas cirka ēkas fasādes konservācija, pēc kuras ēka tika atzīta par drošu publiskiem pasākumiem, un tagad Rīgas cirkssavās telpās var uzņemt dažādas norises.


Vai cirka ēku nojauks?

Nē, šo vēsturisko ēku plānots atjaunot. Kultūras ministrija 2003. gada 11. novembrī Rīgas cirka ēku atzina par Valsts nozīmes Arhitektūras pieminekli, kas piešķir tai īpašu statusu. Saglabājot ēkas vēsturisko kodolu, t.sk. labi atpazīstamo arēnas kupolu, ēka tiks renovēta. Vairāk par pārmaiņām un to, kā tā izskatīsies nākotnē, iespējams uzzināt ŠEIT.


Kur es varu nopirkt biļetes uz cirka izrādēm?

Visērtāk biļešu iegādi iespējams veikt mūsu mājaslapas biļešu sadaļā – tur vienmēr pieejama informācija par aktuālajām izrādēm.


Vai Rīgas cirkā kaut kas notiek?

Jā, Rīgas cirks top par daudznozaru mākslas centru un jau šobrīd tajā notiek ne tikai cirka, bet arī teātra izrādes, izstādes, koncerti un citi stapnozaru notikumi, kas nereti pieejami arī bez maksas. Sadarbībā ar nozīmīgiem Latvijas kultūras nozares partneriem, regulāri piedāvājam iespēju cirka telpas aplūkot dažādu vecumu interesentiem. Vairāk par notikumiem iespējams uzzināt mūsu Facebook lapas notikumu sadaļā.


Vai izrādes rāda tikai cirka ēkā?

Mūsdienīgā cirka izrādes iespējams rādīt dažādās norišu vietās, tāpēc, tās plānojot, rūpīgi piemeklējam konkrētai izrādei tehniski piemērotāko vietu. Bieži sadarbojamies ar Mihaila Čehova krievu drāmas teātri, Kongresu namu, kā arī VEF kultūras pili. Piedāvājam arī izbraukumu izrādes, kuras iespējams organizēt gan brīvā dabā, gan jebkurās citās telpās. Arī pēc renovācijas sākšanās cirks turpinās notikt. 


Kur palika visi cirka mākslinieki un dzīvnieki pēc ēkas slēgšanas 2016. gadā?

Tā kā Rīgas cirkam nav bijis savas trupas vai mākslinieku (tie šeit atradās ceļojošo priekšnesumu/trupu sastāvā), kādreizējie mākslinieki ir devušies savas spējas izrādīt citās vietās un turpina savu darbību pēc saviem ieskatiem.


Cik maksā biļetes uz cirka izrādēm?

Mūsdienīga cirka izrādes ir ļoti dažādas, tāpēc katrai no izrādēm piemērojam dažādu cenu politiku. Par šī brīža piedāvājumā esošo izrāžu biļetēm vairāk iespējams uzzināt mūsu mājaslapas biļešu sadaļā.


Vai studentiem ir atlaides uz izrādēm?

Jā, uz visām mūsu izrādēm piedāvājam atlaidi skolēniem, studentiem un pensionāriem. Šobrīd tā ir 10% apmērā un darbojas, pie ieejas uzrādot dokumentu, kas apliecina piederību kādai no šīm grupām.


Kas ir laikmetīgais cirks?

Tā ir izrādes forma, kurā viena vai vairākas cirka disciplīnas izmantotas mākslinieku redzējuma izklāstam. Spilgtākie laikmetīgā cirka piemēri: XY (Francija), Gravity and other myths (Austrālija, Lielbritānija), Barely Methodogical Troup (Lielbritānija), Compagnie MPTA (France). Vairāk informācijas par dažādām cirka mākslas formām iespējams iegūt Kultūras ministrijas mājaslapā.


Man ir bail no klauniem. Vai ir izrādes, kurās tie nepiedalās?

Jā! Rīgas cirks regulāri piedāvā izrādes, kurās nepiedalās klauni. Turklāt mūsdienīgās cirka izrādēs klauni nereti izskata ziņā īpaši neatšķiras no skatītājiem – šis fakts, iespējams, mainīs jūsu sajūtas attiecībā uz klauniem. Lai spertu pirmo soli pretī baiļu mazināšanai, aicinām iepazīties ar vienu no mūsdienu klaunādes virtuoziem, kas 2017. gadā apmeklēja arī Latviju – Tomu Monktonu.


Vai cirka izrādes varēs redzēt arī vasarā?

Rīgas cirka sezona ilgst no septembra līdz maijam, taču reizēm mūsu izrādes izbraukumos (festivālos un citos pasākumos) iespējams redzēt arī vasarā. 


Mani interesē cirka disciplīnas. Kur es tās varu iemācīties?

Rīgas cirks jau kopš 2017. gada pieaugušajiem un bērniem piedāvā iespēju pašiem iemācīties un izmēģināt cirka disciplīnas Rīgas cirka skolā. Nodarbības bērniem notiek mācību gada laikā no septembra līdz maijam, taču pieaugušajiem – aptuveni reizi mēnesī. Piedāvājam arī nodarbības ģimenēm un iespēju tās organizēt jūsu pasākumos – korporatīvajās un mājas ballītēs, kā arī pilsētas svētkos, festivālos.