BUJ

Kopš 2016. gada cirka nozare Latvijā ir piedzīvojusi daudz pārmaiņas, kas sabiedrībā radījis ne vienu vien jautājumu. Šobrīd Rīgas cirks top par daudzfunkcionālu mākslas centru, kas tiecas iepazīstināt Latviju ar laikmetīgo cirku.

Zemāk iespējams izlasīt atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem, taču ja tev interesējošo atbildi šeit neatrodi, priecāsimies atbildēt uz jautājumu e-pastā cirks@cirks.lv!

Kas ir laikmetīgais cirks?

Laikmetīgais cirks ir mākslinieciskas izpausmes veids, kur performancēs idejas atspoguļošanai tiek izmantota viena vai vairākas cirka disciplīnas – žonglēšana, akrobātika, gaisa akrobātika, maģija, līdzsvara disciplīnas u.c. Laikmetīgā cirka izrāde veidota kā vienots estētisks un naratīvs veselums – atšķirībā no tradicionālā cirka, kura izrādes veidotas kā secīgu numuru virknes.

Gluži kā jebkurā citā mākslā, izmantotā valoda (šajā gadījumā – cirka paņēmieni) ir veids, kā runāt par māksliniekam/apvienībai būtiskām tēmām un idejām. Laikmetīgā cirks tiecas mākslinieciski izaicināt cilvēka ķermeņa spējas, meklēt jaunas iespējas un būt atvērta starpdisciplināriem eksperimentiem.

Spilgtākie laikmetīgā cirka piemēri: XY (Francija), Machine de Cirque (Kanāda), Gravity and other myths (Austrālija, Lielbritānija), Barely Methodogical Troup (Lielbritānija), Compagnie MPTA (France). Bez laikmetīgā cirka izšķir tradicionālo cirku, jauno cirku, neotradicionālo cirku u.c. Vairāk informācijas par dažādām cirka mākslas formām iespējams iegūt ŠEIT.


Vai cirka ēku nojauks?

Nē, 1888. gadā būvētā Rīgas cirka ēka tiek atjaunota, nevis nojaukta. Vēsturiskajā ēkā Merķeļa ielā 4 notiek pārbūves darbi – saglabājot un atjaunojot vēsturiskās vērtības un telpu pielāgojot mūsdienu drošības un tehnoloģiskajām prasībām, tiek veidots daudzfunkcionāls mākslas centrs, kurā pēc rekonstrukcijas publikai būs iespēja gan apmeklēt cirka izrādes, gan piedzīvot dažādus citus kultūras notikumus.

Kultūras ministrija 2003. gada 11. novembrī Rīgas cirka ēku atzina par Valsts nozīmes Arhitektūras pieminekli, kas piešķir tai īpašu statusu. Saglabājot ēkas vēsturisko kodolu, tai skaitā labi atpazīstamo arēnas kupolu, ēkai tiek veikti pārbūves darbi. Pirmo pārrbūves darbu daļu – energoefektivitātes darbus, kas sevī ietver arēnas izbūvi, ēkas siltināšanu un daļēju fasādes atjautnošanu iespējami tuvāk ēkas sākotnējam veidolam, paredzēts pabeigt 2022. gada nogalē. Pēc šo darbu pabeigšanas arēnā jau varēs notikt izrādes. Taču vēlākajos gados paredzēts turpināt būvdarbus teritorijā blakus vēsturiskajai arēnai, lai vēl vairāk attīstītu Latvijā pieejamo cirka infrastruktūru, izbūvējot cirka skolas un mākslas rezidenču telpas, black-bo zāli kā arī pasāžu, kas savienos Merķeļa un Alfrēda Kalniņa ielas.  Vairāk par pārmaiņām un to, kā ēka izskatīsies nākotnē, iespējams uzzināt ŠEIT.


Kur es varu iegādāties biļetes uz cirka izrādēm?

Visērtāk biļešu iegādi iespējams veikt mūsu mājaslapas biļešu sadaļā cirks.lv/biletes – tur vienmēr pieejama informācija par aktuālajām izrādēm. Tāpat biļetes pieejamas konkrētās izrādes biļešu tirgotāju mājaslapā, saites uz biļešu iegādi atrodamas arī mūsu Facebook lapas notikumos.


Vai Rīgas cirkā kaut kas notiek?

Jā, kamēr Rīgas cirka ēka Merķeļa ielā 4 top par daudzfunkcionlu mākslas centru, Rīgas cirks rīko mūsdienu cirka izrādes citās kultūras vietās, kā, piemēram, VEF kultūras pilī, Rīgas Čehova krievu drāmas teātrī,  Dailes teātrī u.c. Izrādes un dažādas cirka skolas aktivitātes nereti tiek organizētas arī brīvā dabā, piemēram, Rīgas cirka ielu mākslas un laikmetīgā cirka festivālā “Re Rīga!”, pilsētsvētkos u.c. notikumos. Papildus izrādēm Rīgas cirks organizē arī sarunas un diskusijas par laikmetīgo cirku, veido dažādus interaktīvus notikumus, kā, piemēram, spēli “Cirks pilsētā” un “Latvijas skolas soma” projektu “X=cirks“, lai Latvijas sabiedrību iepazīstinātu ar cirka nozari mūsdienās. Vairāk par notikumiem iespējams uzzināt mūsu Facebook lapas notikumu sadaļā.


Kur es varu apgūt vienu vai vairākas cirka disciplīnas?

Rīgas cirks pieaugušajiem un bērniem jau kopš 2017. gada piedāvā iespēju mācīties un izmēģināt cirka disciplīnas Rīgas cirka skolā. Nodarbības, gan pieaugušajiem, gan bērniem notiek mācību gada laikā no septembra līdz maijam, taču ja ir pietiekami liela interese, nodarbības un meistarklases tiek organizētas arī vasaras mēnešos. Piedāvājam arī nodarbības ģimenēm, kā arī iespēju cirka skolas aktivitātes iekļaut jūsu rīkotos pasākumos – korporatīvajās un mājas ballītēs, kā arī pilsētas svētkos vai festivālos. Vairāk par Rīgas cirka skolas piedāvājumu uzzini ŠEIT  vai raksti uz skola@cirks.lv.


Cik maksā biļetes uz cirka izrādēm?

Atkarībā no konkrētā pasākuma, sēdvietu zonas, piemērojamās atlaides un biļešu iegādes laicīguma cenas mēdz variēties robežās no apmēram 5 līdz 35 eiro. Par šī brīža piedāvājumā esošo izrāžu biļetēm vairāk iespējams uzzināt mūsu mājaslapas biļešu sadaļā. Iesakām izmantot “agro putniņu” piedāvājumu, kad biļetes uz izrādi var nopirkt par visizdevīgāko cenu. Par šiem un citiem piedāvājumiem var uzzināt, sekojot līdzi Rīgas cirka aktivitātēm platformās Instagram un Facebook, kā arī, piesakoties jaunumu saņemšanai e-pastā.


Vai studentiem uz izrādēm ir atlaides?

Jā, uz visām mūsu izrādēm piedāvājam atlaidi skolēniem, jauniešiem, pensionāriem, cilvēkiem ar invaliditāti. Uz lielāko daļu izrāžu atlaide ir arī cirka skolas audzēkņiem. Lai atbalstītu iespējas jauniešiem apmeklēt kultūras un mākslas pasākumus, esam ieviesuši 15% atlaidi jauniešiem līdz 25 gadu vecumam (ieskaitot) – arī tiem, kam nav studenta statuss.  Iegādājoties biļeti ar atlaidi, biļetes īpašniekam pie ieejas jāuzrāda personu apliecinoši dokumenti, kas apstiprina pircēja piederību kādai no minētajām grupām. Pilns atlaižu saraksts – ŠEIT.


Kas ir jaunā maģija? Vai tā ir tā pati burvju māksla?

Tāpat kā 20. gadsimta 70. gados no tradicionālā cirka disciplīnām ar jaunām vērtībām, idejām un praksēm attīstījās laikmetīgais cirks, ap 2000. gadu no jau pazīstamās cirka ilūziju mākslas radās jaunā maģija, kas reflektē par tām modernās maģijas formām, kas bijušas pazīstamas līdz šim. Jaunās maģijas izrādēs maģija tiek izmantota kā valoda ar kuras palīdzību mākslinieks pastāsta savu ideju skatītājam. Jaunās maģijas izrādēs uzmanība no centrālā tēla – iluzionista – tiek vērsta uz izrādes vēstījumu. Nereti jaunās maģijas izrādēs būtiska loma ir dažādām tehnoloģijām un tehnikai, taču triki joprojām ir īsti, nevis panākti ar tehnoloģiju palīdzību. Daudzi jaunās maģijas mākslinieki, piemēram, apvienība no Francijas “32 Novembre”, izrādēs izmanto atsauces uz pasaulē jau labi zināmiem trikiem.


Vai Rīgas cirks savās izrādēs izmanto dzīvniekus?

Nē. 2017. gada 13. jūlijā stājās spēkā grozījumi dzīvnieku aizsardzības likumā, liedzot savvaļas dzīvnieku izmantošanu atrakcijās un cirka izrādēs. Mainoties Rīgas cirka vadības stratēģijai, kopš 2017. gada ir izlemts cirka izrādēs atbilstoši laikmetīgā cirka nozares vērtībām dzīvniekus neizmantot.
Dzīvnieku aizsardzības likums 27.1 pants: Savvaļas sugas dzīvnieku (gan savvaļā iegūtu, gan nebrīvē audzētu) aizliegts apmācīt un izmantot kā atrakciju dzīvnieku un to izrādīt publiski kā atrakciju dzīvnieku.

Savvaļas dzīvnieks ir dzīvnieks, kura evolūciju nav apzināti ietekmējis cilvēks, lai apmierinātu savas vajadzības. Vairāk par dzīvnieku aizsardzību iespējams uzzināt Dabas aizsardzības pārvaldes mājaslapā.


Kur palika visi cirka mākslinieki un dzīvnieki pēc ēkas slēgšanas 2016. gadā?

Tā kā Rīgas cirkam nav bijis savas trupas vai mākslinieku (tie šeit atradās ceļojošo priekšnesumu/trupu sastāvā), kādreizējie mākslinieki ir devušies savas spējas izrādīt citās vietās un turpina savu darbību pēc saviem ieskatiem.


Kāpēc Rīgas cirks ir/bija slēgts?

2016. gada 6. janvārī ēka nokļuva Kultūras ministrijas īpašumā un pēc apsekošanas inženieru birojs SIA “CMB”  konstatēja, ka pēc pamatkonstrukciju tehniskā nolietojuma kopumā ēka ir apmierinošā tehniskā stāvoklī ar nolietojumu 39%. Ēka uz laiku tika slēgta publiskiem pasākumiem, lai veiktu bīstamības novēršanas pasākumus. Līdz 2018. gada vasarai tika veikta Rīgas cirka ēkas fasādes konservācija, pēc kuras ēka tika atzīta par drošu publiskiem pasākumiem, tāpēc līdz 2020. gada nogalei, kad sākās ēkas pārbūve, cirka ēkā notika izrādes, izstādes un citi pasākumi.

Šobrīd ēkā tiek veikti rekonstrukcijas darbi un ēka līdz 2022. gada nogalei atkal nav pieejama publikai. Par rekonstrukcijas darbiem vairāk lasi ŠEIT.


Man ir bail no klauniem. Vai ir izrādes, kurās tie nepiedalās?

Jā! Rīgas cirks regulāri piedāvā izrādes, kurās nepiedalās klauni. Turklāt mūsdienīgās cirka izrādēs klauni nereti izskata ziņā īpaši neatšķiras no skatītājiem – tie mēdz uzstāties bez klauniem raksturīgajām sejas krāsām un spilgtajiem tērpiem. Šis fakts, iespējams, mainīs jūsu nepatiku attiecībā uz klauniem. Lai spertu pirmo soli pretī baiļu mazināšanai, aicinām iepazīties ar vienu no mūsdienu klaunādes virtuoziem, kas 2017. gadā apmeklēja arī Latviju – Tomu Monktonu.


Vai cirka izrādes var redzēt arī vasarā?

Rīgas cirka sezona ilgst no septembra līdz maijam, taču reizēm mūsu izrādes izbraukumos (festivālos un citos pasākumos) iespējams redzēt arī vasarā. Viens no nozīmīgākajiem laikmetīgā cirka notikumiem vasarā (augustā) ir laikmetīgā cirka festivāls “Re Rīga!“, kurš, sākot ar 2022. gadu, tiek rīkots Rīgas cirka paspārnē. “Re Rīga!” festivālā vairāku dienu garumā iespējams apmeklēt dažādas izrādes (vairumu – bez maksas), kā arī piedalīties Rīgas cirka skolas darbnīcās, kurās interesanti būs gan bērniem, gan vecākiem.