Kurzemē norisinās starptautiskā mākslas projekta “Cirks klimatam” laboratorijas jauniešiem

10.03.2023.

No 10. līdz 13. martam Dundagas pilī (Talsu novadā) un no 15. līdz 18. martam Laidu muižā (Kuldīgas novadā) norisināsies mākslas aktīvismam un klimata pārmaiņām veltītās “Cirks klimatam” laboratorijas jauniešiem no visas Kurzemes. Starptautiskā mākslas projekta laboratorijas rīko “Rīgas cirks” sadarbībā ar Norvēģu ilgtspējīgā cirka apvienību “Acting for Climate”.

“Cirks klimatam” laboratorijās jaunieši, cirka un dejas mākslinieku vadībā, ielūkosies laikmetīgā cirka pasaulē, apgūstot akrobātikas, žonglēšanas un ķermeņa treniņus, kā arī iepazīs dažādas teātra mākslas tehnikas, pielietojot tās neierastos veidos un vidē, ārpus telpām un skatuves. Fiziskās nodarbības papildinās teorētiskās lekcijas par to, kas sabiedrībā veido pārmaiņas, tiks veicinātas diskusijas par klimata pārmaiņu tēmām un iespējamiem risinājumiem, kā arī jaunieši iegūs iedvesmojošus ieteikumus un piemērus no Norvēģijas un Latvijas vides aktīvistu pieredzes stāstiem. Laboratoriju virstēmas būs “Kustība, vide un aktīvisms”.

“Klimata pārmaiņas vairs nevar būt tikai vides speciālistu vai aktīvistu rūpes. Klimata krīze ir neapstrīdams fakts, kura novēršanā jāiesaistās mums visiem. Veidi, kā veicināt izmaiņas var būt ļoti dažādi, arī forma un paņēmieni, kā ziņu nodot. Cirks kā laikmetīgās mākslas forma vēlas aktīvi iesaistīties klimata pārmaiņu tēmas aktualizēšanā. Cirka valodu saprot visi, un caur to mēs vēlamies uzrunāt jauniešus un sadarbojoties kopā, veidot pārmaiņas,” saka Ieva Ozoliņa, projekta “Cirks klimatam” vadītāja.

Marta laboratoriju saturu veidos un tās vadīs Norvēģu laikmetīgā cirka un dejas mākslinieki no “Acting for Climate” – Amunds Bentsens, Emma Langmoena, Abigeila Vinsvolda un Mikēle De Riu kopā ar laikmetīgās dejas un cirka māksliniekiem no Latvijas – Alisi Bokalderi, Alekseju Smolovu, Maiju Sukuti un komponistu Kasparu Kurdeko.

Pieteikties tika aicināti jaunieši, kuri aizraujas ar deju un teātra mākslu un, kuri vēlētos papildus apgūt zināšanas par laikmetīgo cirku, kā arī paplašināt izpratni par to, kā šīs zināšanas var pielietot, lai runātu par sev svarīgām tēmām. Iepriekšējas zināšanas par vides un ekoloģijas tēmām šajās laboratorijās būs noderīgas, taču, lai piedalītos galvenā ir interese iesaistīties, iepazīties un iegūt jaunas zināšanas.

Par projektu

Projekts “Cirks klimatam”, radīts kā satikšanās platforma jauniešiem, māksliniekiem un vides ekspertiem, lai caur dejas, cirka un vizuālo mākslu runātu par klimata pārmaiņu  tēmu. “Cirks klimatam” projekta realizācijai, kas aizsākās 2022. gada 1. martā, nozīmīgs ir bijis EEZ grantu un Valsts kopējais 231 636 eiro atbalsts, kas ir devis iespēju Rīgas cirkam un “Acting for Climate” sadarbībai, lai ne tikai apvienotu dažādus nozaru pārstāvjus, bet arī kopīgi līdzdarbotos ar jauniešiem vesela gada garumā.

Projekta noslēguma posmā 2023. gada maijā, projektā iesaistītie laikmetīgā cirka un dejas mākslinieki no Latvijas un Norvēģijas veidos jauniešu idejās balstītu kopdarbu – izrādi par klimata pārmaiņu radītām sekām, jautājumiem un risinājumiem. Kā papildinošs un izglītojošs materiāls izrādei taps arī zīns (mazas tirāžas neliela formāta žurnāls) komiksu stilistikā.

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers uzsver šīs sadarbības nozīmību jauniešiem laikmetā, kurā mēs dzīvojam: “Rīgas cirks arvien vairāk iesaistās starptautiskos projektos un arī šī, “Cirks klimatam”, sadarbība ir ārkārtīgi nozīmīga. Pēdējā laikā cilvēce piedzīvojusi dažādas kataklizmas – sākot ar pandēmiju un beidzot ar karu Ukrainā, un tā visa ietekmē civilizācija lieliem soļiem dodas atpakaļvirzienā dabas aizsardzības jomā. Ir īstais brīdis aktualizēt klimata pārmaiņu jautājumu un darīt to jauniešu auditorijā, jo tieši viņi ir paaudze, kas ar savām darbībām varēs mainīt cilvēka attiecības ar mūsu planētu. Šis projekts ir neatsverama iespēja uzzināt viņu domas un uzsvērt sabiedriskā aktīvisma nozīmi.”

Arī aptaujātie, iepriekšējo “Cirks klimatam” laboratoriju dalībnieki līdz šim ir atzinuši, ka lai arī, domājot par nākotni, klimata pārmaiņas viņos mēdz izraisīt trauksmi, taču laboratorijas ir devušas iedvesmu rīkoties un apzināties, ka risinājumi pastāv. Vairums arī uzsvēra, ka par grūtām tēmām ir daudz interesantāk un pozitīvāk runāt caur humoru un tādiem formātiem kā komiksi un cirka māksla.


Projekts Nr.EEZ/2021/1/16, kuru īsteno VSIA “Rīgas cirks” un sadarbības partneris “Acting for Climate” ar nosaukumu “Cirks klimatam” (“Cirks par klimata pārmaiņām”), ir tapis ar atbalstu no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021.gada perioda programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projektu iesniegumu atklātā konkursa „Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” un saņem dotācijas 196 890.65 eiro apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un Valsts līdzfinansējumu 34 745.42 eiro apmērā. Projekta realizācijas laiks ir no 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. jūlijam.

Vairāk par projektu ŠEIT.

Vairāk par EEZ grantiem ŠEIT.