Apvienība Svalbard – Rīgas cirka rezidenču programmā

29.03.2019.

Cirka apvienība Svalbard no Zviedrijas Rīgas cirka rezidenču programmas ietvaros šī gada maijā realizēs savu ideju par site-specific kabarē izrādi.

Rezidences programmā cirka apvienība Svalbard  strādās pie kabarē izrādes, iedvesmojoties no cirka ēkas un radot projektu tieši šai konkrētajai norises vietai. Izrāde taps, domājot par savstarpējās iecietības un līdzpastāvēšanas jautājumu, kad satiekas dažādas cilvēku pasaules, reizē risinot arī mākslinieka attiecības ar telpu, tās ietekmi uz jau esošo pieredzi, mākslinieka kustību, ķermeni.

Projekta radīšanā mākslinieki pielietos t.s. bezatkritumu (zero-waste) pieeju un izmantos apkārtējās vides piedāvātos materiālus.
Rezidences laikā paredzēta tikšanās un saruna ar māksliniekiem, bet projekta noslēgumā radīto izrādi būs iespējams redzēt Rīgas cirkā plašākai publikai.


Rezidences projekta koncepts

Strādājot ar savstarpējās iecietības un līdzpastāvēšanas jautājumu, jaunās izrādes tapšana savā ziņā ir arī pētījums par publikas un mākslinieka attiecībām, par atļauto un neatļauto, par skatītāja un mākslinieka tabū, koncentrējoties drīzāk uz iekļaujošām, nevis noliedzošām tendencēm. Pamatā izmantojot dažādus radošās izpausmes līdzekļus – cirka, performances, dejas mākslu, arhitektūru un glezniecību –, Svalbard eksperimentēs un veidos konkrētai telpai pielāgotu (site-specific), skatītāju iekļaujošu izrādi. Projekts tiešā veidā būs saistīts ar ēkas arhitektūru un to, kā telpa ietekmē mākslinieku ķermeņus, atspoguļo viņu darbības, kustības un arī pašpārliecinātību.


Par kompāniju Svalbard

Apvienība Svalbard tic mākslu starpdisciplinaritātei, un tās sastāvā darbojas 4 jauni skatuves mākslinieki – Bens Smits (Lielbritānija), Aleksis Akrovatakis (Grieķija), Toms Brands (Vācija) un Santjago Ruizs Albalate (Spānija). Lai arī katrs no viņiem nāk no citas valsts, mākslinieki šobrīd mitinās Stokholmā, kur reiz satikās, mācoties prestižajā Cirka un dejas universitātē DOCH Stokholmā. Kā komanda un individuāli viņi ir izkopuši savas profesionālās prasmes vairākās cirka disciplīnās, tāpēc Svalbard izrādēs var redzēt gan gaisa akrobātiku ar virvi, gan ķīniešu kārts disciplīnu, gan balansēšanu uz rokām, pāru akrobātiku, grupu akrobātiku, klaunādi, kā arī kustības un dejas mākslu.

Līdz šim Svalbard bijuši atpazīstami ar savu debijas izrādi visi ģēniji, visi idioti (all Genius all Idiot), kas kopš 2016. gada izrādīta visā pasaulē vairāk kā 30 valstīs un 4 kontinentos, kopā vairāk kā 200 reižu, tostarp, arī Latvijā – izrādi bija iespēja redzēt 2016. gadā festivālā ReRīga! (ieskats izrādē video).

 

Mākslinieki arī sadarbojušies ar kompāniju Animal Religion veidojot site-specific izrādi Chicken Legz. Tā izrādīta starptautiskajā cirka mesē FiraTàrrega (Spānija) un festivālos Japānā, kā arī ieguvusi Moritz Prize kā labākā ielu mākslas izrāde un cirka žurnāla Zirkolika balvu par labāko priekšnesumu 2014. gadā. Savukārt, 2015. gada februārī kopā ar jau minēto apvienību Animal Religion viņi radīja izrādi Sifonofor, kuru izrādīja Barselonas simfoniskā orķestra mājvietā – L`Auditori ēkā Barselonā, iegūstot Zirkolika balvu kā labākā cirka izrāde 2015. gadā.

 

Video no izrādes:


Atbalsta: Ziemeļvalstu un Baltijas mobilitātes programma