Kas notiks ar leģendāro Rīgas cirku?

20.12.2018.

Rīgas cirks plāno nākamgad ķerties pie vēsturiskās ēkas rekonstrukcijas darbu pirmā posma, sarunā ar portālu Rīga.lv pavēstīja valdes locekle Ināra Kehre.

MAZLIET NO VĒSTURES

Rīgas cirka ēka ir būvēta 1888. gadā pēc arhitekta Jāņa Fridriha Baumaņa projekta. Būvniecības pasūtītājs bija tālaika slavenais cirka mākslinieks, zirgu dresētājs un uzņēmējs Alberts Salamoniskis. Viņš bija darbojies kā cirka direktors un dibinātājs arī citas pilsētās – Berlīnē, Maskavā un Odesā. Pirmā izrāde Rīgas cirka arēnā notika tieši pirms 130 gadiem – 1888. gada decembra beigās. Rīgas cirka ēka ir viena no Eiropā vecākajām cirka ēkām un vienīgā cirka ēka Baltijas valstīs, kas saglabājusies līdz mūsdienām. Tai ir valsts nozīmes arhitektūras pieminekļa statuss. Ēkas simbols un galvenais elements ir kupols, kura konstrukcija – tāpat kā skatītāju zāles balsti – ir izgatavota no dzelzceļa sliedēm.

 

RĪGAS CIRKA ĒKA ŠOBRĪD

Ēkas sliktā tehniskā stāvokļa dēļ (saskaņā ar SIA „CMB” veikto novērtējumu slēgšanas brīdī tās nolietojums bija 39 %) cirka izrādes tajā vairs nenotiek kopš 2016. gada februāra. 2017. gada sākumā tika nostiprināta fasāde Merķeļa ielas pusē, bet pēc tam sākās ēkas iekonservēšanas darbi. Taču tas nenozīmē, ka „cirks ir aizbraucis un klauni – izklīduši pa mājām”. Cirka jaunā vadība meklē jaunas formai sadarbībai un mijiedarbībai ar skatītājiem. 2018. gadā tika sarīkoti 42 pasākumi, tostarp Cirka dienas un cirka priekšnesumu izrādīšana citās uzstāšanās vietās – mākslas centrā Zuzeum, Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā Zirgu pasts un skolās.

Turklāt šogad VSIA „Rīgas cirks” sarīkoja starptautisko metu konkursu „Rīgas cirka vēsturiskās ēkas atjaunošana un teritorijas attīstības vīzija”. Konkurss noslēdzās šāgada jūnijā. Tā mērķis bija saņemt no arhitektiem ierosinājumus par cirka ēkas rekonstrukciju ar konkrētiem arhitektoniskajiem, funkcionālajiem un transporta risinājumiem, ko vēlāk varēs izmantot par pamatu būvniecības projekta izstrādei.

Absolūtais konkursa uzvarētājs netika noteikts, jo neviens no konkursam iesniegtajiem darbiem pilnībā neatbilda visām izvirzītajām prasībām. Tomēr žūrija piešķīra divas otrās un divas trešās vietas – patlaban notiek sagatavošanās sarunu procedūrai ar visiem godalgoto vietu ieguvējiem.

Pilnu rakstu iespējams lasīt ŠEIT.

Metu konkursa nolikums un notikumi šeit: http://cirks.metukonkurss.lv/