Foto un video: Rīgas cirks atgriežas Merķeļa ielā

01.12.2022.

Šo dienu bijām gaidījuši sen – sapņojot par siltu un mūsdienīgu arēnu, iepazīstoties ar cirka rekonstrukcijas metu konkursa darbiem, vērojot, kā norit saudzīgā demontāža un cik daudz pagātnes liecību atrodas pārbūves procesā.

Nu beidzot mums ir brīnišķīga kultūrtelpa ar siltu un pasaules mērogā unikālu kupolu virs galvas. Šī noteikti cirka māksliniekiem būs iedvesma radīt un rādīt, un jau pavisam drīz gaidīsim uz pirmajām izrādēm atjaunotajā arēnā.

Bet, protams, cirka rekonstrukcijas stāsts vēl nav galā – ar nepacietību gaidīsim gan 2023. gada laikā paredzēto arēnas papildaprīkojumu, gan iespējas turpināt attīstīt Merķeļas-A. Kalniņa ielas kvartālu, padarot to par lielisku pilsētvides daļu.

Paldies visiem iesaistītajiem: Kultūras ministrijai, arhitektu birojam NRJA, būvuzņēmējam PS AIDACO Group, būvuzraugiem CMB un, protams, Rīgas cirka komandai!

Video: Uvis Leskavnieks


Foto: Vladimirs Svetlovs


Līdz ar Rīgas cirka vēsturiskās ēkas pārbūves pirmās kārtas noslēgšanos Rīgas cirks atgriežas savās telpās Merķeļa ielā 4. Pirmajā pārbūves kārtā veikti energoefektivitātes darbi, uzlabota ēkas integrācija pilsētvidē, kā arī vēsturiskā arēna atjaunota un pielāgota mūsdienu drošības un mākslinieciskajām prasībām. Jau drīzumā cirka ēkā atsāksies cirka un teātra izrādes, kā arī dažādi citi pasākumi.

Latvijas Republikas Kultūras ministrs Nauris Puntulis: ”Latvijas kultūrtelpa ar Rīgas cirka atjaunotni iegūs jaunu, kvalitatīvu un unikālu objektu, kuram raksturīga cieņpilna uzmanība pret vēsturiskajām detaļām un projekta pirmajā kārtā paveiktais ļaus gan skatītājam, gan arī Rīgas cirkum atgriezties ēkā. Vienlaicīgi jāatzīmē, ka tas, ko redzam un baudām šodien ir labs un ilgi gaidīts sākums, jo darbi Rīgas cirka ēkā turpināsies.”

Rīgas cirka valdes locekle Māra Pāvula uzsver atjaunotās cirka arēnas nozīmīgumu starptautiskā mērogā: “Rīgas cirka atgriešanās mājās ir vēsturisks pavērsiens cirka mākslas attīstībā, kas ļaus mums iezīmēt Latviju kā šī žanra centru ne tikai Baltijas, bet arī Eiropas mērogā. Šobrīd ir paveikti pirmās būvniecības kārtas darbi, un nākamā gada laikā tiks veikta arēnas tehniskā aprīkošana un transformējamu tribīņu izbūve. Pārbūves nozīmīgākais ieguvums būs multifunkcionāla, mūsdienu prasībām atbilstoša un tieši cirka mākslas vajadzībām veidota arēna.”

Arhitektu biroja NRJA (No Rules, just Architecture) pārstāvis, viens no cirka ēkas pārbūves projekta autoriem Uldis Lukševics: “Cirka dibinātājs Alberts Salamonskis, 19. gs. beigās būvējot ēku, pielietoja dažādas neparastas būvniecības metodes. Turpinot viņa tradīciju, mēs kopā ar būvniekiem esam radījuši neparastu pasaules mērogā unikālu pilnkoka kupola konstrukciju, kas ir spējīga uzņemt gan konstruktīvās slodzes, gan ļoti nopietnas slodzes, ko radīs dažādie cirka izrāžu scenāriji. Salamonska konstrukcijas noturējās 130 gadus. Saules mūžu mūsējām! Lielākais izaicinājums šajā objektā – vienlaicīgi ar siltināšanas projekta īstenošanu, paveikt fundamentālas lietas Cirka ēkas pārbūvē, kas jau tagad nodrošina arēnas funkcionēšanu un pie kurām vairs nebūs jāatgriežas, secīgi īstenojot nākamās plānotās pārbūves kārtas.”

Ģenerāluzņēmēja PS “AIDACO GROUP” vadītājs Valdis Koks pauž gandarījumu par veiksmīgi realizēto projektu: “Esam iekļāvušies plānotajā termiņā. Liels paldies visiem būvniecības dalībniekiem par konstruktīvo sadarbību šī projekta realizācijā.”

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers min, ka renovētā arēna dod iespēju uz Latviju atvest tehniski sarežģītas izrādes, kas citādi nebūtu parādāmas. Tāpat Mārtiņš norāda, ka 2023. gada sezona uzskatāma par iesildīšanās sezonu: “Kamēr vēl nebūs tribīņu un arēna nebūs pilnībā iekārtota, tiks aicinātas izrādes, kuras pielāgojamas esošajai situācijai: “Ir izrādes, kas brauc ar savām tribīnēm, ir izrādes, kurās paredzēta skatītāju pārvietošanās pa telpu – cirks ir brīnums, un dažādus nestandarta risinājumus.”

Sākot ar decembra vidu, Rīgas cirkā atsākas dažādi kultūras pasākumi. Decembrī un janvārī Rīgas cirks un teātra trupas “Kvadrifrons” aicina uz Ziemassvētku eglīti visai ģimenei (https://cirks.lv/jaunumi/ziemassvetku-izrades-cirka/).

Savukārt 2023. gada pavasarī Rīgas cirkā gaidāmas pirmās cirka viesizrādes. 9.–11. martā cirkā uzstāsies pasaulē pazīstamais žonglieris Vess Pedens (Wes Peden, ASV, Zviedrija, UK) ar amerikāņu kalniņu iedvesmoto izrādi “Rollercoaster”, kas ieturēta ultramodernā panku un popkultūras estētikā. Milzīgu piepūšamu struktūru ieskauts un elektriskās mūzikas pavadījumā mākslinieks izpilda neticami sarežģītus oriģinālžonglēšanas trikus. Izrāde paredzēta, sākot no skolas vecuma.

No 30. marta līdz 1. aprīlim Rīgā viesosies Familiar Faces (Beļģija) izrāde “Surface” – slidošanu bez slidām atgādinoša pāru akrobātika uz ūdens klātas virsmas. Izrāde reflektē par mūsdienu cilvēka attiecībām ar dabu.

20.–22.aprīlī cirka arēnā būs skatāma Francijas apvienības Cirkvost izrāde sagatavotai publikai “A-Tripik” (Francija) – provokatīva, kultūrkodiem un mitoloģiskām atsaucēm piepildīta izrāde, kas sagriež pasauli kājām gaisā.

Savukārt maijā cirkā būs skatāma enerģiska un inovatīva Latvijas-Norvēģijas cirka mākslinieku kopprojekta “Cirks klimatam” izrāde, kas tapusi kā rezultāts tāda paša nosaukuma mākslas aktīvisma projektam, kurā vairāk nekā gada garumā iesaistījušies jaunieši no visas Latvijas. “Cirks kllimatam” projekta un izrādes realizācijai, kas aizsākās 2022. gada pavasarī, nozīmīgs bijis EEZ grantu, kā arī Latvijas valsts finansiālais atbalsts. Vairāk informācijas par izrādēm ŠEIT.


Konteksta informācija

Laikā no 2021. gada maija līdz 2022. gadam būvuzņēmējs PS “AIDACO GROUP” veica energoefektivitātes uzlabošanas darbus. Virs vēsturiskās kupola metāla kontrukcijas ārtelpas virzienā izbūvēta jauna kupola konstrukcija no pašnesošiem CLT paneļiem, nesošo balstu un pamatu sistēma, ieklāts jauns jumta segums un atjaunota nokrišņu ūdens ārējās sistēma, izbūvētas jaunas inženierkomunikācijas, veikta fasādes siltināšana un pagalma pārbūve. Ēkas interjerā apvienots arhitektu birojam NRJA raksturīgais industriālais lakonisms ar vēsturiskā mantojuma siltumu, bet ēkas fasādes siluets pietuvināts ēkas sākotnējam vēsturiskajam veidolam. Pārbūves rezultātā cirka arēna padarīta transformējama un pielāgojama mūsdienu cirka vajadzībām.

Kopējās Kultūras ministrijas piesaistītās cirka pārbūves projekta pirmās kārtas investīcijas sasniedz aptuveni 5,5 milj. EUR, no tām daļa izmaksu tiek segtas darbības programmas “Izaugsme un nodarbinātība” specifiskā atbalsta mērķa “Veicināt energoefektivitātes paaugstināšanu valsts un dzīvojamās ēkās” īstenotā projekta Nr.4.2.1.2/18/I/062 “Energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu īstenošana ēkai Merķeļa ielā 4, Rīgā” ietvaros. ES fondu līdzfinansētā projekta attiecināmās izmaksas noteiktas 2 980 880 EUR apmērā, no tām plānotais Eiropas Reģionālās attīstības fonda atbalsta apmērs – 2 533 748 EUR jeb 85% no projekta attiecināmajām izmaksām, savukārt valsts budžeta līdzfinansējums – 447 132 EUR apmērā jeb 15% no projekta attiecināmajām izmaksām.

Arhitektu biroja NRJA (No Rules Just Architecture) izstrādātais cirka ēkas rekonstrukcijas projekts nākotnē paredz vēl arī citus darbus, kas ietver teritorijas labiekārtošanu un cirka skolas ēkas izbūvi. Tāpat arī galējos fasādes atjaunošanas darbus, tostarp vēsturisko kāpņu atjaunošanas darbus, plānots veikt nākamajās kārtās.

Rīgas cirka birojs un Rīgas cirka rīkotās izrādes turpmāk būs vēsturiskajā cirka ēkā, taču, kamēr cirks vēl gaida nākamās būvniecības kārtas, Rīgas cirka skolas nodarbības turpinās notikt Āgenskalnā, Zeļļu ielā 25 (bijušajās Latvijas Universitātes Fizikas un matemātikas fakultātes telpās).