Rīgas cirkā notiks klimata pārmaiņām veltīta izrāde

15.05.2023.

Atjaunotajā Rīgas cirka arēnā un iekšpagalmā notiks laikmetīgā cirka izrāde par klimata pārmaiņu tēmām – “Pienene”, kas tapusi, sadarbojoties Latvijas un Norvēģijas cirka māksliniekiem un jauniešiem no Latvijas reģioniem. Izrāde ir mazliet skarbs stāsts par mūsu planētas nākotni, un tā paredzēta no pusaudžu vecuma. “Pienene” skatāma 19. un 20. maijā. “Pienene” ir starptautiskā projekta “Cirks klimatam” kulminācijas punkts un iespēja iepazīties ar Latvijas jauniešu redzējumu attiecībā uz klimata pārmaiņām. 

“Pienene” ir pusaudžiem un jauniešiem adresēta laikmetīgā cirka izrāde par krustcelēm, kurās šobrīd atrodas cilvēce. Kādu ceļu mēs iesim klimata un bioloģiskās daudzveidības krīzes situācijā? Kāda būs mūsu nākotne?

Apvienojot gaisa akrobātiku, deju un mūziku, “Pienene” uzdod jautājums un rosina apdomāt nākotnes vīzijas. Gluži kā pienenei, kas spēj izdzīvot un izplatīt savas pūku sēklas, neskatoties uz skarbiem apstākļiem, arī cilvēcei ir iespēja rīkoties, lai izdzīvotu.

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers: “Mēs kā civilizācija atrodamies globālas klimata krīzes priekšā, un ir paredzams, ka tieši kataklizmas būs nākamā cilvēces kolektīvā problēma. Ir jārīkojas tuvākajā laikā, tādēļ mums kā organizācijai ir svarīgi būt aktīviem un aicināt uz aktīvismu arī jauniešus, jo viņi tā būs tā paaudze, kam šī situācija nākotnē būs jārisina. Sadarbojoties ar pieredzējušo norvēģu cirka apvienību “Acting for Climate”, Rīgas cirkam ir lieliska iespēja iedvesmoties un mācīties, kā ekoloģijas jautājumus risināt gan mākslinieciskā, gan sadzīves līmenī.”

“Klimata pārmaiņas nav zinātnes vai inženierzinātņu krīze. Klimata pārmaiņas ir kultūras krīze, ko izraisa pārmērīgs fosilā kurināmā un dabas resursu patēriņš. Mums ir jāmaina domāšana caur kultūru. Mums jājautā sev, ja ne mēs, tad kurš? Ja ne tagad, tad kad?” saka Amunds Bentsens (Amund Bentsen), izrādes režisors no apvienības “Acting for Climate”.

“Mēs ceram, ka izrāde radīs pārdomas par klimata un dabas krīzi, un liks aizdomāties par mūsu kolektīvo atbildību un rīcības iespējām, kā arī par to, kā mūsu rīcības “sēklas” varētu likt rasties kaut kam jaunam,” saka māksliniece Emma Langmoena (Emma Langmoen), izrādes režisore no apvienības “Acting for Climate”.

Projekts “Cirks klimatam”, kas sākās 2022. gada pavasarī, uzsākot sadarbību projekts starp Rīgas cirku un Norvēģijas cirka mākslinieku apvienību “Acting for Climate”. Projekta laikā mākslinieki kopā veidoja un vadīja radošās laboratorijas, kurās piedalījās jaunieši no visas Latvijas, paužot viedokli par Latvijai aktuāliem klimata jautājumiem. Laboratorijās caur dažādām mākslas formām un cirka valodu tika runāts par klimata jautājumiem un mākslas aktīvismu. Uzklausot jauniešu redzējumu attiecībā uz vides un klimata problēmām, tapa cirka izrāde “Pienene” un komiksu estētikā veidots grafiskais stāsts “Zaļais ceļojums”, kas arī tiks prezentēts izrāžu laikā.

Izrādes pilnā versija, kurā piedalās visi projektā iesaistītie cirka mākslinieki no Latvijas un Norvēģijas, būs skatāma tikai 19. un 20. maijā Rīgas cirkā. Taču, sākot no 2023./24. mācību gada programmā “Skolas soma” paredzēts izrādīt izrādes ceļojošo versiju, kas pielāgojama visdažādākajām telpām.

“Cirks klimatam” projekta realizācijai, kas aizsākās 2022. gada 1. martā, nozīmīgs ir bijis EEZ grantu un Valsts kopējais 231 636 eiro atbalsts, kas ir devis iespēju Rīgas cirkam un “Acting for Climate” sadarbībai, lai ne tikai apvienotu dažādus nozaru pārstāvjus, bet arī kopīgi līdzdarbotos ar jauniešiem vesela gada garumā.

Vairāk par izrādi: https://cirks.lv/jaunumi/izrade-pienene/

Bezmaksas biļetes: 19. maijs, 20. maijs

Vairāk par EEA grantiem: https://eeagrants.org/