GRASSROOT: MEISTARKLASES VIĻŅĀ

15.10.2021.

Baltijas cirka mākslinieki 6.–12.septembrī pulcējās Viļņā, lai piedalītos starptautiskajā cirka festivālā “Helium”, kā arī radošās un informatīvās meistarklasēs, kas veltītas scenogrāfijai un gaismu dizainam. Seminārs notika “Arts Printing House” telpās un tas iekļauts “Grassroot” – Baltijas cirka mākslinieku tīkla programmā , ko koordinē Rīgas cirks un atbalsta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma kultūrai.

No 6. līdz 7. septembrim notika divas meistarklases, kurus vadīja pazīstami lietuviešu profesionāļi – scenogrāfe Barbora Skaburske (Barbora Skaburskė) un gaismu dizainers Dariuss Malinausks (Darius Malinauskas). Meistarklašu mērķis bija iepazīstināt māksliniekus ar skatuves telpas veidošanas pamatiem, izmantojot scenogrāfiju un gaismas dizainu, lai pēc tam iegūtās zināšanas māksliniekiem noder savu izrāžu veidošanā un darba procesā, kad jāsastrādājas ar scenogrāfiem un gaismu dizaineriem.

#SCENOGRĀFIJA

Barboba Skaburske iepazīstināja ar scenogrāfijas veidošanas pamatiem un principiem, ideju ģenerēšanu, koncepcijas radīšanu un pielāgošanu mūsdienu vajadzībām. Darbnīca sastāvēja no teorētiskas lekcijas un radošā uzdevuma. Darbnīcas pirmajā daļā tika apskatīti scenogrāfijas veidošanas būtiskie principi teātrim, dejai, cirka izrādēm, operai un citām skatuves mākslām. Semināra otrajā daļā dalībnieki strādāja pie radošā uzdevuma, kura mērķis bija iegūtās zināšanas pielietot praksē, strādājot komandā vai individuāli. Uz vietas tapa nelielas radošas ainas, kurās tika izmantoti pasniedzēja dotie objekti.

 

#GAISMU DIZAINS

Otro darbnīcu vadīja Dariuss Malinausks – gaismu mākslinieks un gaismas projektu izstrādātājs ar vairāk nekā 30 gadu darba pieredzi kopā ar ievērojamākajiem Lietuvas teātra režisoriem. Seminārā tika apskatītas galvenās iezīmes skatuves apgaismojuma  veidošanā: apgaismojuma vadības principi un aprīkojuma demonstrācija. Mākslinieki tika iepazīstināti ar datora 3D apgaismojuma simulācijas programmu un apgaismojuma dizainu ar virtuāliem līdzekļiem. Dalībnieki apsprieda teātra, deju, koncertu un cirka izrāžu apgaismojuma jautājumus. Dariuss radošā procesa laikā paskaidroja galvenos punktus saziņas procesā ar gaismas tehniķiem. Mākslinieku un lektora starpā izveidojās aktīva diskusija par to, kā dotās zināšanas iekļaut tālākajā mākslinieciskajā praksē un projektu izstrādē.

Rīgas cirks koordinē GRASSROOT-Baltijas Cirka Mākslinieku tīklu, ko atbalsta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma kultūrai