Cirka izrāde “Somos” – jau septembrī!

07.07.2021.

Apvienības Bêstîa izrāde “Somos”

Izrādes “Somos” veidotāji  Vilmers Markess (Wilmer Marquez) un Edvards Alemans (Edward Aleman) iepriekš ir Kolumbijas  galvaspilsētas Bogotas ielu dzīvi iepazinuši bērni, kas vēlāk dažādu sakritību dēļ nonākuši Eiropā un ieguvuši profesionālo cirka izglītību vienā no Francijas prestižākajām cirka augstskolām. Ar savām iepriekšējām izrādēm apvienības El Nucleo sastāvā guvuši cirka pasaules atzinību. Nu kopā ar saviem “ielu brāļiem”  – bērnības draugiem – izveidojuši izrādi “Somos”, ko izrāda zem jaundibinātās apvienības “Compagnie Bêstîa” vārda.

Seši Latīņamerikas akrobāti ielu dzīves stāstu pārvērš universālajā zīmju valodā.

Priekšpilsētas skarbums un attiecību trauslums cirka izrādē ar Latīņamerikas slavenākajiem akrobātiem. Pirmo reizi mūsdienu cirka vēsturē – Rīgā viesojas Latīņamerikas cirka mākslinieki. Viņu interešu lokā ir kopīgas valodas un precīzas akrobātiskās kompozīcijas meklējumi.

“Somos” (tulkojumā no spāņu valodas – “mēs esam”) – teic izrādes nosaukums. “Mēs, cilvēki, esam blakus. Mūsu ir daudz, un mēs esam atšķirīgi, bet mēs esam kopā,” – vēsta izrāde, kas radīta ar mērķi universālo, visai cilvēcei saprotamo zīmju valodu pārvērst akrobātikas valodā, tādējādi pamodinot visu cilvēci vienojošo kopības sajūtu.

Ģimenes izrādē “Somos” jaušams priekšpilsētas skarbums un attiecību trauslums. Mākslinieku interešu lokā ir kopīgas valodas un precīzas akrobātiskās kompozīcijas meklējumi, kas iestudējumu padara interesantu dažādu vecumu skatītājiem.

9. un 10. septembrī plkst. 19.00 VEF Kultūras pilī (Ropažu ielā 2, Rīgā)

Par izrādi

Izrādes pamatideja sakņojas zīmju valodā.  Lai arī pasaulē to lieto minoritāte, tā ir saprotama visai cilvēcei. Veidojot izrādi, cirka mākslinieki iecerētos verbālos tekstus iztulkoja zīmju valodā, kuru pēcāk centās pārvērst visa ķermeņa valodā – akrobātikā. Jo kura gan vēl cita disciplīna tik labi ļautu izpausties visu cilvēci vienojošās valodas skaistumam un grūtībām? Rezultātā tapa “Somos” – cilvēcību slavinoša izrāde, kas atrodas kaut kur uz robežas starp cirku un deju – horeogrāfiskie žesti saprotami ikvienā pasaules malā un ikvienā vecumā.

Drosmīgi, plastiski, augstu kāpjoši un zemu krītoši – tāds ir Kolumbijas akrobātu enerģiskais sešinieks. Izrāde “Somos” vienlaikus ir par ļoti personiskām un vispārcilvēciskām tēmām. Cirka apvienības “Bêstîa” dalībnieki savos pusaudžu gados piedzīvojuši Bogotas skarbo ielu dzīvi, kas iemācījusi turēties kopā un citam citu atbalstīt. Par to arī ir šī izrāde – par iederēšanos, piederību vienai vai citai sociālajai, etniskajai vai reliģiskajai grupai. Akrobāti ļoti fiziskā veidā uzdod jautājumus par savstarpējām attiecībām: par uzticību,  līdzāspastāvēšanu un mijiedarbību.

“Mēs dzīvojam sadalītā pasaulē, kur, lai attaisnotu savu eksistenci, katrs cenšamies atrast vai pat pieprasīt identitāti. Pasaulē, kur vārds “brīvība” visur nenozīmē vienu un to pašu – jēdziena izpratne ir atkarīga no tā, vai esi piedzimis Parīzē, Kabulā vai Bogotā,” – stāsta apvienības dalībnieki.

Mākslinieki šajā skaņas, gaismas un kopības pārpilnajā izrādē runā par savām personīgajām bērnības un pusaudžu gadu atmiņām 20. gadsimta astoņdesmito un deviņdesmito gadu Kolumbijā. Seši draugi ar labu humora izjūtu runā par kopības spēku, kas palīdz tikt galā ar nesaskaņām. Izrādes pēcgarša ir viegla. Askētiskais skatuves iekārtojums apvienībā ar precīzo gaismu režiju un emocionāli piesātināto mūziku uzbur kinematogrāfisku sajūtu, kas par stāstu ļauj domāt vēl labu brīdi pēc izrādes noskatīšanās.

Šī ir ģimenes izrāde – piemērota bērniem no skolas vecuma. Tematiski īpaši rezonēs ar pusaudžu un jauniešu pieredzi jebkurā pasaules malā. Mākslinieki, uz skatuves runājot par savu bērnību un daloties ielu dzīves atmiņās, spēlējas, ālējas, grūstās un kaitina cits citu, pat visskarbākos dzīves brīžus atceroties ar maigu cilvēcību. Šī izrāde ir brālības un draudzības slavinājums, kas auditorijai liek dzīvot līdzi. Askētisks dekorācijās, jaudīgs gaismu un mūzikas noformējumā.

 

 

Cirka apvienība Bêstîa

Apvienības Bêstîa dibinātājs ir Vilmers Markess (Wilmer Marquez), kurš iepriekš darbojies pasaulē atzītajā cirka apvienībā El Nucleo, kur jau vairāk nekā 20 gadus Vilmers kopā ar savu bērnības draugu Edvardu bijis saskanīgs akrobātu duets. Abi draugi ir pirmie kolumbieši, kas Francijā absolvējuši profesionālu cirka skolu – Centre national des arts du Cirque de Châlons en Champagne. Projekts “Somos” veltīts mākslinieku bērnības atmiņām, un tajā pieaicināti Vilmera un Edvarda bērnības draugi. Visi mākslinieki savulaik auguši vienā un tajā pašā Kolumbijas galvaspilsētas Bogatas apkaimē un kopīgi tur pavadījuši skarbos pusaudžu gadus. Šobrīd viņi ir profesionāli cirka mākslinieki un ir ieguvuši vēl vienu kopīgu (un universālu) valodu – akrobātiku jeb ķermeņa valodu.

Seši bērnības draugi iepazinušies Bogatas ielās, kurās dzirdama pastāvīga dārdoņa. Vilmers stāsta: “Mēs ar Edvardu abi nākam no Kolumbijas, mums abiem ir pāri trīsdesmit, un mūsu personīgā pieredze ir filtrs, caur kuru mēs kā mākslinieki skatāmies uz pasauli. Vidē, no kuras esam nākuši mēs, cilvēki nemēdz domāt, ka reiz kļūs par cirka māksliniekiem Eiropā. Taču dzīve, tajā satiktie cilvēki un ieguldītais darbs noveda pie tā, ka mūsu liktenis attīstījās netipiski. Tieši tāpēc, iestudējot savu trešo izrādi, par skatuves biedriem uzaicinājām savus “brāļus” no Kolumbijas – akrobātus, dejotājus, virves māksliniekus… Mums pašiem šis projekts ir ārkārtīgi būtisks, jo patiesi ticam, ka kolektīvā ir spēks, un šis spēks var iniciēt izmaiņas.”

Neskatoties uz personisko pieredzi, iestudējums runā universālā valodā par vispārcilvēciskām problēmām – par sadarbību un attiecībām ar citiem, par iejušanos kolektīvā, par individuālajiem likteņiem, par kolektīvu un individuālu tiekšanos pēc brīvības. Cirka mākslinieki šīs tēmas pētījuši fiziskā, ķermeņa valodā ar mērķi tikt tālāk no klišejām un stereotipiem.   

VAIRĀK PAR APVIENĪBU…

 

Ieteicams: Visiem vecumiem, sākot no skolas vecuma

Izrādes garums: 1h 5 min

 

Biļešu cenas:

8–30 EUR

Pasākuma dienā cenas būs augstākas

 

Atlaides:

Līdz 25 gadu vecumam (ieskaitot), kā arī pensionāriem un personām ar invaliditāti* – 15%

Cirka skolas audzēkņiem – 20%

Pieejamas arī grupu atlaides (15% atlaide 5–10 cilvēku grupai, 20% – 10–20 cilvēku grupām, par lielāku grupu atlaidi sazināties: cirks@cirks.lv

*Parterā ir pieejamas vairākas vietas ratiņkrēsliem (ar bezmaksas pavadoņa vietu blakus). Par šo vietu iegādi lūdzam sazināties: cirks@cirks.lv

COVID-19 INFORMĀCIJA PAR PASĀKUMA NORISES VIETAS DALĪŠANU ZONĀS. LŪDZAM IZVĒLĒTIES SAVAM VAKCINĀCIJAS STATUSAM ATBILSTOŠU SEKTORU!

Saskaņā ar valstī pastāvošajiem epidemioloģiskajiem noteikumiem pasākuma norises vietā būs divas nodalītas skatītāju plūsmas.

PARTERS: Ar derīgu Covid-19 sertifikātu TIKAI vakcinētām un pārslimojušām personām;

BALKONS: Ar derīgu Covid-19 sertifikātu vakcinētām, pārslimojušām un testētām personām (tostarp nevakcinētai un jauktai publikai (arī bērniem*)). Šajā sektorā masku lietošana ir obligāta visu izrādes laiku. Saskaņā ar šobrīd pastāvošajiem noteikumiem skatītājiem tests ir jāapmaksā pašiem.

*Līdz 12 g.v. – pirms pasākuma tests NAV jāveic un digitālais sertifikāts nav jāuzrāda!

Bērniem no 12 gadu vecuma jāuzrāda digitālais sertifikāts, kas apliecina pirms pasākuma veikta Covid-19 testa negatīvu rezultātu, vakcinācijas faktu vai pēdējo 6 mēnešu laikā Covid-19 infekcijas pārslimošanas faktu.