BALTIC CIRCUS ON THE ROAD: Circus Sabok – Rīgas cirka rezidenču programmā

03.09.2021.

Circus Sabok – Rīgas cirka rezidenču programmā

Igauņu-somu cirka mākslinieku apvienība Circus Sabok (Igaunija) vasaras izskaņā no 22. jūlija līdz 4. augustam viesojās Rīgas cirka rezidencē kā vieni no Baltijas Kultūras fonda atbalstītas programmas “Baltic Circus on the Road” uzvarētājiem, ko izraudzījās starptautiska žūrija. Divas nedēļas garās rezidences laikā viņi strādāja pie sava iestudējuma “Hippopotamus” (“Nīlzirgs”).

Mākslinieku mērķis rezidencē bija pabeigt izrādes dramaturģisko struktūru, lai darbizrādes 25 minūšu formātā ar to varētu uzstāties festivālos “Re Rīga!” augustā un “Helium” Viļņā – 12. septembrī. “Circus SaboK” rezidencē pētīja arī pāru akrobātikas horeogrāfijas iespējas un to apvienojumu ar citām disciplīnām – tajā skaitā gaisa akrobātiku ar virvi. Tāpat mākslinieki strādāja pie scenogrāfijas un tērpu idejām. Rezultātā tika radīti spilgti kostīmi, kas izceļ mākslinieku atraktivitāti ne vien uz skatuves, bet arī ekrānos (skat. Rīta Panorāma un LTV Kultūras ziņas).

Izrādē “Hippopotamus” uz skatuves ir divi varoņi, kas ved mūs emocionālā ceļojumā. Izrāde ir par divu cilvēku sastapšanos emocionāli visvājākajā brīdī, atklājot varoņu emocionālo kailumu un parādot ceļu augšup.

Pēc Stokholmas Cirka un dejas universitātes absolvēšanas 2018. gadā apvienības Circus Sabok mākslinieki Sāna Lepenena (Saana Leppänen) un Kērts Ridaste (Kert Ridaste) ir apņēmušies sniegt radošu pienesumu Baltijas laikmetīgā cirka lauciņā. Viņu darbi, vienlaikus pieejami visām auditorijām, nebaidās pievērsties aktuālām tēmām. Circus Sabok galvenais mērķis ir radīt darbus, kas atspoguļo pašiem un laikmetam svarīgas vērtības, kā arī saliedēt mūsdienu cirka māksliniekus visā Baltijā un veicināt reģiona mākslinieku atpazīstamību Ziemeļvalstīs.

Foto: Inese Kalniņa

Kerta un Sānas ceļš kā akrobātiem ilgst jau vairāk nekā divus gadu desmitus. Kerts ir nodarbojies akrobātisko vingrošanu un ir viens no pirmajiem cirka māksliniekiem Igaunijā, kas ieguvis bakalaura grādu cirka mākslās Stokhomā. Saana nāk no somu jauniešu cirka vides. Kopš 10 gadu vecuma viņa par savu galveno disciplīnu ir izvēlējusies vertikālās virves akrobātiku. Saana ar Kertu sastrādājās, apgūstot pāru akrobātikas disciplīnu cirka skolā. Abi kopā izveidoja apvienību Circus SaboK. Kerts un Saana ir uzstājušies daudzviet pasaulē. 2018. gadā viņi uzstājās pasaules lielākajā mūsdienu cirka festivālā Circa Ošā, Francijā. Viņi ir uzstājušies arī citos Eiropā nozīmīgos laikmetīgā cirka centros: Cirkus Cirkör, Cirkus Nikolajeff, Circus I love you un citur.
2020. gada rudenī notika Saanas un Kerta debijas izrādes “Don’t Leave Me Hanging” pirmizrāde,  kas vienpadsmit reizes veiksmīgi parādīta Somijā un Igaunijā. Hippopotamus būs apvienības otrā izrāde.

Rezidences laikā Circus Sabok mākslinieki strādāja mentoru vadībā – māksliniekus konsultēja Sade Kampila (Sade Kamppila) un Žiljēns Ožē (Julien Auger) – apvienības “Circus I love You” mākslinieciskie vadītāji, kas atrada iespēju paviesoties Rīgas cirka rezidencē starp saviem ceļojumiem pa Eiropu ar izrādēm “Circus I love you” (2018) un “Utopia” (2021). Abi kopā radījuši arī Cirkus Cirkör paspārnē veidoto darbu “Bloom” (2019). Sade ir cirka māksliniece – akrobāte, kas specializējusies trapecēs un grupu akrobātikā, spēlē arī klarneti un ukuleli. Viņa ir sadarbojusies ar kompānijām Circo Aereo, Cirkus Xanti, Cirque Kozh un Circus Perspektiv. Žiljens ir laikmetīgā cirka apvienības “La Meute” dibinātājs, akrobāts, kas specializējies atsperdēļa disciplīnā, krievu šūpolēs un grupu akrobātikā, spēlē saksofonu un tubu. Žiljēns ir strādājis arī ar La WALF, Cie Escale’s Leurre H, Animal Religion’s Sifonofor, Dr Natchez Trio un Cirque Barbu un šobrīd uzstājas arī ar izrādi “100% Circus”.

Intervija ar Circus Sabok māksliniekiem, rezidences noslēgumā

Ko jūs gaidījāt no projekta un no sadarbības ar mentoriem – Žiljenu un Sadi?
Mēs cerējām, ka viņi palīdzēs izveidot dramaturģiju no mūsu iepriekš sagatavotā materiāla. Mēs ar viņiem esam strādājuši jau iepriekš, tāpēc zinājām, ka viņi būs īstie cilvēki, ar kuriem sazināties, lai ar to tiktu galā tik īsā laikā. Mēs arī cerējām uz viņu palīdzību izrāžu loģistikas plānošanā. Mums bija skaidrs priekšstats, kādu palīdzību mēs gribētu, un viņi to spēja sniegt. Šajā īsajā laika posmā viņi mums palīdzēja vairāk, nekā bijām gaidījuši. Mēs pat negaidījām, ka rezidences laikā mums palīdzēs ar izrādes scenogrāfiju, bet beigās mentoriem palika laiks, un tikām arī līdz šim jautājumam.

Kā jūs iepazināties ar mentoriem?
Mēs Sadi un Žiljēnu iepazinām, strādājot kopā kādā cirka izrādē. Mums ar viņiem ir viegli sastrādāties, jo ​​mūsu darba metodes ir līdzīgas. Viņiem ir skaidrs viedoklis, bet viņi atbalsta arī mūsu pašu lēmumus.
Mēs tiešām esam apmierināti ar rezidences laikā paveikto. Mūsu mērķis bija izveidot izrādes struktūru jeb darbizrādi, lai prezentētu to cirka mākslas festivālos Re Riga! un Helium. Vēl viens mērķis bija izveidot skaidru priekšstatu par izrādes scenogrāfiju un tērpiem.
Izvirzītos mērķus mums izdevās sasniegt.

Kāda bija jūsu radošā darba rutīna rezidences laikā?
Mēs sākām savu dienu pulksten 9 no rīta ar dienas plānošanu un paveicamo darbu sarakstu. Pēc tam sākām strādāt, un dienas laikā pārraudzījām sarakstu, lai sekotu līdzi plānam. Darba diena beidzās ap sešiem vakarā vai vēlāk. Noslēgumā, pēc mēģinājumiem, mēs dalījāmies savās sajūtās vai pārdomās, ja mums bija ar ko dalīties.

Kā jums palīdzēja rezidence, un kādi ir jūsu nākamie soļi?
Šī rezidence mums bija ļoti svarīga. Mēs ieguvām cirkam piemērotu telpu, mēs saņēmām iespēju strādāt ar mentoriem. Tālāk mums rezidence vēl divas nedēļas turpināsies Igaunijā, kur mēs gatavojamies pieslīpēt izrādi tādā formā, kas būtu iespējami piemērotāka auditorijai.

Izrādes Hippopotamus / Nīlzirgs pirmizrāde pilnā garumā plānota 2022. gadā.
Mākslinieki un režija: Saana Leppänen (FI), Kert Ridaste (EE)
Dramaturgi: Sade Kamppila (Fi), Julien Auger (FR)
Atbalstītāji: Taiteen Edistämiskeskus, Sirkus Aikamoinen,
Līdzproducents: Sirkus Aikamoinen
Rezidences atbalsts: Rīgas cirks (LV), Tanssiteatteri Hurjaruuth (FI), Igaunijas kultūras fonds (EE), Circus I love you (SE)

Projektu “Baltic Circus on the Road” atbalsta Baltic Culture Fund