Liepājā notiks darbnīca “Laikmetīgā māksla – kā to padarīt pieejamāku reģionos?”
06.03.2023.
Rīgas cirka starptautiskā projekta “Cirks klimatam” radošā komanda pulcēs Latvijas reģionu kultūras nozares profesionāļus uz divu dienu darbnīcu šī gada 7. un 8. martā Liepājas koncertzālē “Lielais dzintars”.
Radošās darbnīcas “Laikmetīgā māksla – kā to padarīt pieejamāku reģionos?” pamatmērķis ir rast metodes, lai padarītu laikmetīgo un eksperimentālo mākslu izprotamāku un pieejamāku Latvijas sabiedrībai un dažādām kultūras patērētāju vecumu grupām Latvijas reģionos. Darbnīcās piedalīsies kultūras nozares profesionāļi no Brocēniem, Cēsīm, Jaunpils, Liepājas, Saldus, Smiltenes, Talsiem, Valmieras un Ventspils.
Darbnīcas laikā tiks kopīgi aplūkoti dažādi šī mērķa sasniegšanas veidi, piemēram, kā sasniegt jaunas mērķauditorijas grupas, kā pasniegt un kādas metodes pielietot, lai uzrunātu izvēlēto auditoriju, un kā padarīt eksperimentālo un laikmetīgo mākslu pieejamāku un izprotamāku. Īpaša uzmanība tiks veltīta ilgtspējībai mākslas jomā un tam, kā māksla var kalpot kā praktisks rīks, lai veicinātu pārmaiņas sabiedrībā gan vietējā, gan plašākā mērogā.
Darbnīcā piedalīsies kultūras nozares profesionāļi un darbinieki – producenti, projektu vadītāji un koordinatori, kuratori, kultūras rezidenču, kultūras namu, centru, institūciju un organizāciju pārstāvji, kā arī citi kultūras jomas darbinieki, kuri ikdienā savu darbību lielākoties veic tieši Latvijas reģionos.
“Cirks klimatam” ir projekts, kas tapis “Rīgas cirka” sadarbībā ar Norvēģijas ilgtspējīgā cirka apvienību “Acting for Climate”.
“Viens no laikmetīgās mākslas mērķiem ir urdīt, uzdot jautājumus un veicināt pārdomas par dažādiem procesiem un aktualitātēm. Projekts “Cirks klimatam” mākslu redz kā mediju, caur kuru uzrunāt un aizraut, lai runātu, piemēram, par vides un klimata problēmām. Šajā darbnīcā, kopdarbojoties ar kolēģiem no dažādiem Latvijas reģioniem, mēs ceram padarīt eksperimentālo un laikmetīgo mākslu pieejamāku un izprotamāku, un caur to arī veicināt sarunas par dažādiem sabiedrībai svarīgiem jautājumiem,” saka Ieva Ozoliņa, projekta Cirks klimatam vadītāja.
“Priecājamies, ka ar šādām darbnīcām varam stiprināt sadarbību ar partneri kā Rīgas cirks, kas, tāpat kā mēs, redz laikmetīgās mākslas vērtību Latvijas kultūrtelpā un nepieciešamību to stiprināt reģionos. Šobrīd var novērot, cik nozīmīga ir sabiedrības izpratne par laikmetīgo mākslu, tieši tādēļ par tās lomu ir jārunā plašāk,” norāda Liepājas koncertzāles “Lielais dzintars” vadītājs Timurs Tomsons.
Darbnīcas vadīs norvēģu mākslinieku apvienības “Acting for Climate” biedri, laikmetīgās dejas un cirka mākslinieki: dejotājs Amunds Bentsens (Dānija) un laikmetīgā cirka mākslinieki Emma Langmoena (Norvēģija), Abigeila Vinsvolda (Norvēģija) un Mikēle de Riu (Itālija). Viņu izstrādātās metodes papildinās arī vieslektori no Latvijas – kultūras producente un fonda INITIUM valdes priekšsēdētāja Ieva Niedre, vizuālās mākslas un performanču māksliniece Anda Lāce, un režisors un dramaturgs Jānis Balodis, lai veicinātu pieredzes apmaiņas bagātību un aktualizētu tieši ar Latviju saistītās tēmas šajos jautājumos.
”Rīgas cirka” veidotais projekts Cirks klimatam tapis sadarbībā ar “Acting for Climate”. Projekta galvenais mērķis ir Latvijas reģionos radīt telpu, kurā satikties jauniešiem, māksliniekiem un vides ekspertiem, lai sadarbojoties izprastu un apgūtu mākslas aktīvismu kā radošu procesu un iespējamu reakciju uz klimata pārmaiņām.
Vairāk par projektu ŠEIT
Projekts Nr. EEZ/2021/1/16, kuru īsteno VSIA “Rīgas cirks” un sadarbības partneris “Acting for Climate” ar nosaukumu “Cirks klimatam” (“Cirks par klimata pārmaiņām”), ir tapis ar atbalstu no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021.gada perioda programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projektu iesniegumu atklātā konkursa „Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” un saņem dotācijas 196 890.65 eiro apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un Valsts līdzfinansējumu 34 745.42 eiro apmērā. Projekta realizācijas laiks ir no 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. jūlijam.
Vairāk par EEZ grantiem ŠEIT