Kāpēc cirka fasāde ir pleķaina?

12.03.2023.

–Kas tie par plankumiem? Tikko taču bija ēkas renovācija! 

–Vai šo jūs saucat par kvalitatīvu remontu?

Šādi jautājumi kopā ar Rīgas cirka fasādes fotogrāfijām ceļo pa sociālajiem tīkliem. Mēs zinām, ka cirka fasāde ir pleķaina! Un šajā stadijā tādai tai arī jābūt. Šo esam stāstījuši gan medijos, gan bezmaksas lekcijā, kurā Rīgas cirka pārbūves projekta autori – arhitektūras biroja NRJA (No Rules Just Arhitecture) iepazīstināja ar jau paveikto un vēl plānoto, bet labprāt izstāstīsim vēlreiz.

  1. Šobrīd ir realizēta tikai energoefektivitātes kārta. Fasāde tika siltināta no iekšpuses, un tās apdare neietilpa energoefektivitātes kārtā. Ēka ir siltināta, ir nostiprinātas vēsturiskās ēkas sienas un pamati, izveidots jauns kupola pārsegums un atbilstoši mūsdienu drošības un tehniskajām prasībām iekārtota arēna.
  2. Šobrīd fasāde, kuras siluets ir atgriezies vēsturiskajā veidolā, ir pārklāta ar atveseļojošu kārtu, kam šādi jāpaliek dažus turpmākos gadus. Pirmās kārtas laikā noņemts padomju laikā ēkai uzklātais cementa apmetums, kas bojāja vēsturiskos ķieģeļus, un tā vietā uzklāts pārklājums, kas velk ārā mitrumu un dažādus nevēlamus ķīmiskos savienojumus. Līdz ar to šajā etapā fasādes pārklājums plaisās, pleķosies, un tam pat vajadzētu to darīt, lai atveseļotu fasādi un sagatavotu to tālākai apdarei. Fasādes atveseļošanās procesā šī kārta tiks arī periodiski atjaunota.
  3. Cirka ēkas iekšējā apdarē saglabāti dažādu laiku kultūrslāņi, kas uzskatāmi parāda cirka ēkas piedzīvotās pārmaiņas laika griežos.
  4.  Nākotnē paredzēti vēl citi Rīgas cirka ēkas un kvartāla pārbūves un labiekārtošanas darbi: fasādes un kāpņu restaurācija (tostarp arī logi un durvis), publiski pieejamās Merķeļa-Kalniņa ielas pasāžas izveide, cirka skolas telpu izbūve un daudz kas cits.
  5. Tāpat kā fasādes rekonstrukcija, arī arēnas tehniskais aprīkojums neietilpa energoefektivitātes projektā, tāpēc aprīkošanu (tribīnes, skaņu, gaismu u.c. sistēmas) paredzēts veikt atsevišķa projekta ietvaros šī gada beigās. Jau šobrīd arēnā notiek cirka izrādes, un uz to laiku tiek būvētas pagaidu tribīnes vai atrasti citi izrādei piemēroti tehniskie risinājumi.

 

Foto un vizualizācijas: Rīgas cirka fasāde pagātnē un nāktonē


Detalizētāk par projektu – ŠEIT

Vairāk par rekonstrukciju – ŠEIT