Jaunā maģija: 32 Novembre izrāde “A vue”
02.12.2021.
Pirmo reizi Latvijā –jaunās maģijas apvienība “32 Novembre” (Francija) un viņu izrāde “À VUE. Magie performative” (“Viss redzams. Performatīvā maģija”)!
Izkļūšana no gūsta, izgaišana un neizskaidrojama pārvietošanās laikā un telpā – šīs variācijas par klasiskiem trikiem savienojumā ar mūsdienīgo tehnoloģisko dimensiju, lielisku stāstu un oriģinālu, nedaudz robustu estētiku rada vietu pārsteigumam un neviltotam izbrīnam.
“32 Novembre” ir cirka apvienība no Francijas, kas nodarbojas ar jauno maģiju – šobrīd aktuālu iluzionisma virzienu, kas savieno vispārzināmus maģijas kodus ar mūsdienu tehnoloģiju sniegtajām ilūziju iespējām.
2022. gada 2. un 3. martā plkst. 20.00
Mihaila Čehova Rīgas krievu teātrī (Kaļķu iela 16).
Iegādājoties biļetes, lūdzam pievērst uzmanību starpsienu izvietojumam, kā arī epidemioloģiskajiem noteikumiem
Izrādes garums: 60 min
Ieteicamais vecums: 10+
Par izrādi
“32 Novembre” ir cirka apvienība no Francijas, kas nodarbojas ar jauno maģiju. Marta sākumā “32 Novembre” viesosies Rīgā ar savu izrādi “A vue” – neticamu stāstu par priekšmetu savstarpējām attiecībām, par objektu attiecībām ar savām ēnām un vienkārši par brīnumiem, kas notiek turpat acu priekšā.
Viss nepieciešamais uz skatuves atrodas jau no paša izrādes sākuma: objekti, ķermeņi, skaņa un gaismas. Izrāde sastāv no sešiem maģijas aktiem, kuri rodas, satiekoties šķietami savstarpēji nesaistītiem priekšmetiem. Maģijas meistari, gluži kā alķīmiķi, no jēlmateriāliem izvilina maģijas esenci.
Mākslinieki ir pilnībā iegrimuši savā darbībā: viņu ķermeņi, viņu precizitāte un meistarība ir tieša saikne ar maģiju. “32 Novembre” dalībnieki pazīstami ar savu īpašo un eksperimentālo talantu it kā no jauna izgudrot maģiju, vēsturiski zināmus trikus pārvēršot performatīvā ilūziju mākslā.
Vai šo magu pulkā ir dvīņu pāris? Vai viņi ir savstarpēji aizstājami vai viens otru papildina? Kopā ar vēl četriem māksliniekiem “32 Novembre” mākslinieki uzbur smalkas un gaistošas ainas, kurās maģijas meistari mijas ar identitātēm, pārvar objektus un paliek karājamies gaisā. Šī maģija sagrauj matērijas, laika, gaisa un pašas dzīves plūsmu.
Maģijas mākslinieki par izrādes “A vue” (2019) vadmotīvu izvēlējušies rindas no sirreālisma autora, kinorežisora un maģijas cienītāja Žana Kokto (Jean Cocteau) 1953. gadā tapušās poēmas, kas veltīta maģijas varenajiem meistariem:
“Cilvēki ar tūkstoš rokām – jūs mums liekat noticēt kaut kam, kas ir vairāk nekā realitāte, bet ir tikai sapnis (..). Jūsu meli mums sniedz vairāk brīnumu nekā mūsu realitāte.”
Par apvienību
Apvienība “32 Novembre” dibināta 2011. gadā Francijā. “32 Novembre” mākslinieki ir spēruši soli prom no maģijas ierastās reprezentācijas un spēlējas ar žanra atpazīstamajiem kodiem. Apvienība ar savām izrādēm cenšas lauzt tradicionālos stereotipus un radīt jaunas dramaturģijas formas, kā arī ar maģijas un tehnisko iemaņu palīdzību veidot iedvesmojošas izrādes mūsdienīgā stilistikā. Apvienības kodols ir Maksims Delforžs (Maxime Delforges) un Žeroms Helfenšteins (Jérôme Helfenstein). Kad abi magi iepazinās, viņus tik ļoti fascinējis otra radītais universs, ka abi nolēmuši strādāt kopā un veidot kopīgu valodu. Tā tapa “32 Novembre”.
2014. gadā apvienība pirmizrādīja iestudējumu “CloC” – savu pirmo kopīgo izrādi. “CloC” ir stāsts par divu galveno varoņu centieniem izbēgt no ikdienas rutīnas. Izrādes vide ir sirreālistiska pasaule, kurā valda poētikas un sapņu haoss. Ar maģisko objektu palīdzību Delforžš un Helfenšteins attēlo izrādes vēstījumu. Piecus gadus vēlāk tika iestudēta “A vue” – izrāde, kas pēta maģijas attiecības ar ķermeņiem.
Par jauno maģiju
Līdzīgi kā cirka māksla kopumā, kas revolucionāras pārmaiņas piedzīvoja nemaz ne tik sen, nu pilnā plaukumā ir jaunās maģijas virziens. Jaunā maģija (magie nouvelle ) ir cirka mākslas žanrs, kas palēnām noformējies 20. gadsimta pēdējās desmitgadēs, bet savu nosaukumu ieguvis tikai ap 2000. gadu – šis žanrs attīstījies no modernās maģijas, kura laba pazīstama ar noteiktiem rekvizītiem, hūtē noslēptiem trusīšiem, glamūrīgajiem asistentiem un cilvēkiem, kas vakara gaitā tiek pārzāģēti uz pusēm. Arī jaunajā maģijā var manīt kādus no ierastajiem elementiem – kāds uz skatuves var levitēt, kāda nepaklausīga ēna var atdarināt mākslinieka kustības, un tomēr būtiskākā atšķirība – ka visa izrāde kopumā veido kādu stāstu, reflektē par kādu tēmu, nevis vienkārši apkopo iespaidīgus trikus. Vēl viena jaunās maģijas žanra pazīme – iluzionista “nokāpšana no skatuves”. Līdzīgi, kā kino uzsvars ir uz stāstu, ko izmantotie kino paņēmieni padara labāk uztveramu, arī jaunās maģijas izrādēs izmantotie triki nav paša iluzionista privilēģija – tie virza uz priekšu stāstu un skar stāstā iesaistītās personas un objektus.
Līdz ar dažādajām tēmām, jaunās maģijas izrādes var būt visdažādākajās estētikās un vērstas uz visdažādo publiku. Jaunā maģija ir kā jauna valoda, kurā runāt par jaunām vai sen zināmām tēmām. Un levitācija, pārvērtības, hologrammas un optiskas manipulācijas ir daļa no šīs valodas vārdu krājuma.
Pilnās biļešu cenas:
10–35 EUR
Līdz 31. janvārim – agro putniņu (early birds) atlaides –20%
Ņemot vērā visas distances ievērošanas prasības, starp krēsliem Lielajā zālē ir uzstādīti caurspīdīgi norobežojumi. Lūdzam, pērkot biļetes, pievērst uzmanību starpsienu izvietojumam!
Atlaides (summējas ar early birds atlaidēm):
Līdz 25 gadu vecumam (ieskaitot), kā arī pensionāriem un personām ar invaliditāti* – 15%
Cirka skolas audzēkņiem – 20%
Pieejamas arī grupu atlaides (15% atlaide 5–10 cilvēku grupai, 20% – 10–20 cilvēku grupām, par lielāku grupu atlaidi sazināties: cirks@cirks.lv
*Pērkot biļetes, pieejamas vairākas vietas ratiņkrēsliem (ar bezmaksas pavadoņa vietu). Jautājumu gadījumā lūdzam: cirks@cirks.lv
COVID-19 INFORMĀCIJA. LŪDZAM AR TO IEPAZĪTIES PIRMS BIĻEŠU IEGĀDES!
Izrāde paredzēta pieaugušajiem ar “zaļo” (vakcinācijas/pārslimošanas) sertifikātu. Bērniem līdz 11 gadu vecumam sertifikāts/tests nav nepieciešams (bet aicinām sekot līdzi epidemioloģiskajai informācijai).