Foto: “Cirks klimatam” oktobra laboratoriju atskats

23.11.2022.

Šajā rudens brīvlaikā norisinājās klimata pārmaiņām veltītā starptautiskā mākslas projekta jauniešiem “Cirks klimatam” (“Circus for Climate“) laboratorijas ar tēmām: Kustība, vide un aktīvisms.

Laboratorija #2 norisinājās no šī gada 21. līdz 24. oktobrim, “Ratniekos”, Cēsu novadā.

Laboratorija #3 norisinājās  no šī gada 25. līdz 28. oktobrim, Stāmerienas pilī, Gulbenes novadā.

Laboratoriju saturs

Šajās laboratorijās jaunieši vecumā no 13 līdz 17 gadiem no Rīgas, Vidzemes un Ziemeļlatgales reģioniem, piedalījās “Acting for Climate” un Latvijas mākslinieku veidotās nodarbībās, kurās ielūkojās laikmetīgā cirka un dejas pasaulē, apgūstot dažādus akrobātikas un ķermeņa treniņus, kā arī iepazīstot daudzpusīgas teātra tehnikas, kā rīkus, lai runātu par klimata pārmaiņu tēmām.

Spēles, aktivitātes  un treniņi gan iekštelpās, gan ārā ir veids kā diskutēt, vērot un mācīties aplūkot apkārt esošo vidi, lai saslēgtos ar dabu un tās procesiem.

Laboratoriju nodarbības vadīja cirka mākslinieces un vides aktīvistes Emma Langmoena (Emma Langmoen) un Freidisa Dālo (Frøydis Dahlø) no “Acting for Climate”, cirka un dejas mākslinieki no Latvijas – Alise Bokaldere un Aleksejs Smolovs, kā arī komponists Kaspars Kurdeko.

Foto: Lauris Vīksne

Veidojās interesanta mijiedarbība starp jauniešiem un māksliniekiem, noārdot ierasto “skolotājs – skolnieks” hierarhiju.

Piemēram, laboratorijas noslēgumā, ar visām jauniegūtajām zināšanām, jaunieši iejutās režisoru lomā un šī procesa rezultātā radās kopīgi veidota performance par cilvēku, klimatu un nākotni, kuras fragmenti kalpos par iedvesmu gaidāmajai gala izrādei projekta noslēgumā.

Fiziskās nodarbības mijās ar teorētiskajām lekcijām. Viena no tām tematiski iezīmēja to, kas ir klimata pārmaiņas un, kas sabiedrībā rada vēlmi mainīties, mākslinieces un vides aktīvistes Freidisas Dālo (Frøydis Dahlø) vadībā.

Lekcijā tika veicinātas diskusijas par klimata pārmaiņu tēmām un iespējamiem risinājumiem.

Šo lekciju papildināja vieslektore, Pasaules Dabas Fonda brīvprātīgā un jauniešu aktīviste Beāte Anna Klepere, kura novadīja iedvesmojošu sarunu par to, kā veidojas pārmaiņas un ko jaunieši var darīt jau tagad, lai iesaistītos pārmaiņu procesos.

VIDEO

Atskata video: Uvis Leskavnieks

Mūzika: Kaspars Kurdeko

 

Projekta “Cirks klimatam” gaidāmās aktivitātes 2023. gadā:

2023. gada martā plānotas nākamās laboratorijas ar tēmām: “Kustība, vide un aktīvisms”, kuras norisināsies Kurzemē.

Šajās laboratorijās aicināsim piedalīties jauniešus vecumā no 14 līdz 18 gadiem. Pieteikšanās tiks atvērta 2023. gada janvārī.

2023. gada martā tiks rīkota “Acting for Climate” mākslinieku vadībā, kultūras nozares profesionāļiem veltīta darbnīca, lai izprastu mērķauditorijas attīstību, kura ilgs divu dienu garumā, Kurzemē.

 

Nākamais projekta posms

Pēc laboratorijām no aprīļa vidus sekos mēnesi gara – cirka un dejas mākslinieku radošā rezidence, kuras rezultātā taps jauna izrāde, kas balstīta projekta gaitā izstrādātajās idejās.

Šī projekta noslēguma posmā 2023. gada maijā laikmetīgā cirka un dejas mākslinieki no Latvijas un Norvēģijas veidos jauniešu idejās balstītu izrādi. Kā papildinošs un izglītojošs materiāls izrādei taps arī zīns (mazas tirāžas neliela formāta žurnāls) komiksu stilistikā.

Jauniešu auditorijā radītā izrāde taps, cirka apvienības “Acting for Climate” (Norvēģija) māksliniekiem sadarbojoties ar laikmetīgās dejas un cirka māksliniekiem no Latvijas –Alisi Bokalderi, Alekseju Smolovu, Maiju Sukuti un komponistu Kasparu Kurdeko.

Savukārt zīnu komiksu stilistikā izstrādās vizuālās mākslinieces un pirmās laboratorijas vadītājas Ingrīda Pičukāne un Vivianna Maria Staņislavska.

Izrāde un zīns taps ar mērķi radošā veidā dažādos Latvijas reģionos veicināt zaļāku un ilgtspējīgāku domāšanu jauniešu vidū, kā arī uzrunāt jauniešus kļūt aktīvākiem sabiedrības procesos kopumā.

Projekta noslēguma izrāde un zīns būs skatāmi 2023. gada maijā, Rīgā.

Projekta aktivitātēm var sekot Circus for Climate Instagram kontā, kur vairāk var iepazīties ar projekta laboratoriju norisēm, atziņām un ieteikumiem par klimata tēmām.


Projekts Nr. EEZ/2021/1/16, kuru īsteno VSIA “Rīgas cirks” un sadarbības partneris “Acting for Climate” ar nosaukumu “Cirks klimatam” (“Cirks par klimata pārmaiņām”), ir tapis ar atbalstu no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021.gada perioda programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projektu iesniegumu atklātā konkursa „Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” un saņem dotācijas 196 890.65 eiro apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un Valsts līdzfinansējumu 34 745.42 eiro apmērā. Projekta realizācijas laiks ir no 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. jūlijam.

Vairāk par projektu šeit.

Vairāk par EEZ grantiem šeit. šeit.