Baltijas mākslinieku tīkls “Grassroot”: 2021
14.02.2022.
Baltijas mākslinieku tīkls “Grassroot”2021. gadā ir strādājis pie Baltijas cirka mākslinieku kopienas attīstīšanas
Šis Baltijas cirka mākslinieku tīkls tika izveidots 2021. gadā ar Baltijas-Ziemeļvalstu mobilitātes programmas “Nordic Culture Point” atbalstu. Tīkls tika radīts, lai māksliniekiem nodrošinātu izaugsmes iespējas, veicinātu savstarpējo sadarbību un lai Baltijas strādājošo mākslinieku vidū attīstītu profesionālo darbību. Šī projekta iniciatīva nāca no vadošajām Baltijas cirka mākslas organizācijām, pašiem cirka māksliniekiem un ar cirka mākslu saistītām institūcijām. Cirka māksliniekiem tika sniegta iespēja aktīvi piedalīties lemšanas procesā, projektu iespējami pielāgojot kopienas pašreizējām vajadzībām.
Projekta aktivitātes:
4 TIEŠSAISTES TIKŠANĀS (2021. gada 7. maijā, 29. jūlijā, 28. septembrī un 11. novembrī) – veicamo aktivitāšu apspriešanai, darbības grafika izveidei, meistarklašu satura radīšanai, piesaistāmo mentoru izvēlei un citiem organizatoriskajiem aspektiem. Katrā no šīm tiksānās reizēm tika veiktas vismaz 10 aktivitātes. Šajās tiešsaistes tikšanās reizēs piedalījās līdz pat 40 dalībniekiem.
4 MEISTARKLASES – tajās tika iesaistīti 48 mākslinieki no visām Baltijas valstīm, kā arī mākslinieki no Zviedrijas un Norvēģijas. Katrā meistarklasē piedalījās 12 dalībnieki. Rēķinoties ar mentoru kapacitāti un telpu ietilpību, dalībnieku skaits tika ierobežots. Dalībniekiem tika izsniegtas 32 ceļošanas un uzturēšanās stipendijas.
# Kolektīvās radīšanas meistarklase norisinājās no 2021. gada 10. līdz 13. jūnijam Kauņā, Lietuvā – jaunatvērtajā cirka centrā “Circo Sapiens”. Šo meistarklasi rīkoja starptautiskais cirka festivāls “Cirkulacija”. Meistarklasi “Neērtās vietas” vadīja norvēģu cirka mākslinieks Inka Pekonens (Inka Pehkonen, Sisus comapny), dalībniekus iedvesmojot izkāpt no savas komforta zonas. Dalībnieku vidū bija 9 mākslinieki no Lietuvas, 2 no Igaunijas un 1 no Latvijas.
# Scenogrāfijas un gaismas dizaina meistarklase norisinājās 2021. gada 6. un 7. septembrī Lietuvā, Viļņā, un šī meistarklase norisinājās kā daļa no starptautiskā cirka festivāla “Helium”. Šo tematisko meistarklasi organizēja festivāla rīkotāji Arts Printing House un vadīja scenogrāfe Barbora Skaburskė (Barbora Skaburskė) un gaismu mākslinieks Dariuss Malinausks (Darius Malinauskas). Šīs meistarklases mērķis bija māksliniekus iepazīstināt ar telpas radīšanas pamatiem, izmantojot scenogrāfiju, objektus un gaismu. Dalībnieku vidū bija 6 mākslinieki no Lietuvas, 4 no Igaunijas un 2 no Latvijas.
# Mākslas mārketinga un pašreklāmas meistarklase norisinājās 2021. gada 5. oktobrī Igaunijā, Tallinā, izrāžu skates “Epicirq” laikā. Viena no meistarklasēm bija veltīta pašreklāmai un nepieciešamajām mārketinga darbībām laikmetīgās kultūras laukā, un to vadīja Gilds Aleksa (Gildas Aleksa) no Lietuvas. Otra radošā darbnīca dalībniekiem sniedza pārskatu par to, kas ir holistiska pieeja mārketingam, to definējot kā maksimālu efktivitāti ar minimālām pūlēm. Vadītājs – Jurgens Visnapū (Jürgen Visnapuu) no Igaunijas. Šajās meistarklasēs tika iekļautas tādas tēmas kā mākslinieciskā zīmola veidošana, dabiskais mārketings, mērķauditorijas definēšana, pievienotās vērtības aspekti u.c. Dalībnieku vidū bija 3 mākslinieki no Lietuvas, 5 no Igaunijas, 3 no Lativjas, 1 no Zviedrijas un 1 no Norvēģijas.
# Dramaturģijas meistarklase norisinājās no 2021. gada 22. līdz 27 novembrim Kauņā, Lietuvā – cirka skolā “Circo Sapiens”. Šīs meistarklases laikā mākslinieki meklēja un attīstīja savas radošās komunikācijas rīkus, smeļoties iedvesmu gan emocionālajos, gan fiziskajos spēkos, šo jaunatklāto enerģiju ieguldot savas cirka discpilīnas valodā. Šo meistarklasi vadīja laikmetīgā cirka režisors, klauns, mīms un improvizācijas teātra aktieris Pau Portabella (Spānija). Radošie uzdevumi, izaicinājumi un gala prezentācijas gatavošana, palīdzēja stiprināt Baltijas cirka mākslinieku kopienu, kā arī iezīmēja pēdējo “Grassroot Baltic” cirka mākslinieku tīkla noslēguma meistarklasi 2021. gadā. Dalībnieku vidū bija 10 mākslinieki no Lietuvas, 1 no Igaunijas, 3 no Lativjas. 1 no Lielbritānijas un 1 no Zviedrijas.
Grassroot projekta ietvaros izsniegtas 6 mobilitātes dotācijas 10 māksliniekiem/apvienībām:
– Lizetei Volkai (Lizeth Wolk) (EE) un Konstantīnam Kosovecam (Konstantin Kosovec) (LT) kopā ar Alekseju Smolovu , vietai pielāgotas performances radīšanai festivāla “Re Rīga!” laikā (22. līdz 25. augustam;
– Kanta company (LT), Aino Mekipē (Aino Mäkipää), Kestam Matusēvičam (Kęstas Matusevičius) un Lailai Goldmanei (Lyla Goldman), lai piedalītos roku stājas meistarklsē Rīgā no 7. līdz 8. septembrim un uzkrātu papildu profesionālās prasmes topošajai izrādei “107 veidi, kā tikt galā ar spiedienu” (“107 ways to deal with Pressure”) ;
– Aleksejam Smolovam (LV) un Markusam Varnheimam (Marcus Wärnheim) (SWE), lai turpinātu darbu pie darbizrādes pirms izstāžu skates festivālā “Epicirq”, Tallinā, 2. un 3. oktobrī;
– Aleksejam Smolovam (LV), lai tiktos ar Baltijas māksliniekiem Roberto Magro meistarklasē “Neredzamie pavedieni” (“Invisible Strings”), Kauņā, cirka skolā “Circo Sapiens” no 18. līdz 22. oktobrim;
– Lizetei Volkai (Lizeth Wolk) un Aleksejam Smolovam (LV), jaunas performances radīšanai rezidencē Kauņā, cirka skolā “Circo Sapien no 17. līdz 23. decembrim.
Četras patneru organizācijas – Rīgas cirks (LV), Arts Printing House (LT), Teatronas (Circuliacija un Cirko Sapiens) (LT) un Igaunijas Laikmetīgā cirka attīstības centrs (Epicirq, EE) – sniedza mentoringa sesijas. Meistarklasēs piedalījās vairāk kā 20 mākslinieki, nodarbībās tika pavadītas kopā 128 stundas, 8 mēnešu periodā. Mentoringa sesiju laikā tika apskatītas dažādas tēmas gan apspriežot priekšnesumu producēšanas aspektus un finanšu piesaistīšanu, gan radošās puses apskatot dažādas idejas un potenciālās sadarbības starp dažādiem māksliniekiem.
Paralēli meistarklasēm tika izveidots Baltijas cirka mākslinieku katalogs, kas ietver informāciju par 13 šobrīd strādājošiem māksliniekiem, 22 atšķirīgiem priekšnesumiem un 16 organizācijām un tādējādi sniedz Baltijas laikmetīgā cirka ainas apkopojumu. Aptuveni 500 fiziskas kataloga versijas tika izdalītas dažādos Baltijas cirka pasākumos. Katalogs pieejams arī elektroniskā versijā ŠEIT.
Vairāk par katalogu šeit.