Grassroot: meistarklases Kauņā festivālā Cirkuliacija

16.06.2021.

Divpadsmit Baltijas mākslinieki, kas darbojas cirka un tam pietuvināto skatuves mākslu jomās, 10.–12. jūnijā tikās Kauņā (Lietuvā), lai trīs dienu garumā piedalītos intensīvā kolektīvās radīšanas meistarklasē. Pasākumu rīkoja Starptautiskais cirka festivāls “Cirkuliacija”, un tas notika nesen atvērtajā mūsdienu cirka centrā “Cirko sapiens”. Pasākums iekļauts Rīgas cirka koordinētā Baltijas cirka mākslinieku tīkla Grassroot network programmā.

Radošo darbnīcu “Uncomfortable places” (“Neērtās vietas”) vadīja cirka māksliniece no Somijas Inka Pekonena (Inka Pehkonen, Sisus company), kura bija izvēlējusies uzdevumus, kas māksliniekus izvestu ārpus viņu komforta zonas. Tika izmantotas dažādas improvizācijas tehnikas – krišana, pieskārieni, dejošana un kustēšanās ar ciet acīm, partnera vadīšana kustoties – ar mērķi vairot uzticēšanās spēju partneriem kā pāru, tā grupu darbos. Meistarklašu noslēgumā notika vietai pielāgota (site-specific) performance kādā no Kauņas guļamrajoniem. Auditorija priekšnesumu vēroja no saviem balkoniem vai, atrodoties pagalmā. Nosaukums – “Performance balkoniem”.

Vairums meistarklases apmeklētāju pauda lielu entuziasmu un pateicību par šo pieredzes apmaiņu, sniedza šī radošā darbnīca.

(Foto: Vitauts Paplausks (Vytautas Paplauskas)

 

Igaunijā dzīvojošie cirka mākslinieks Sylvain Potiron pauda prieku par notikušo pasākumu un sacīja, ka pēc visa šī Covid-19 ierobežojumu perioda bijis patiešām uzlādējoši satikt Baltijas cirka māksliniekus. Latvijas cirka mākslinieks Valērijs Komisarenko apliecināja, ka uzdevumi bijuši ļoti vērsti uz iziešanu ārpus komforta zonas, kas bijis tā vērts – viss process devis iedvesmu tālākajiem radošajiem procesiem. Daudz pateicības vārdu tikai veltīti vadītājai Inkai Pekonenai un organizatoru komandai. Meistarklases notika cirka festivāla “Cirkuliacija” laikā, un tas māksliniekiem deva iespēju noskatīties festivāla izrādes un veidot jaunus kontaktus.

Rīgas cirka komanda ar prieku gaida iespēju rīkot nākamās meistarklases un finansiāli atbalstīt mākslinieku dalību šādos pasākumos, lai veicinātu cirka mākslas attīstību Baltijā.

Rīgas cirks koordinē jaundibināto GRASSROOT tīklu – Baltijas cirka mākslinieku tīklu, ko atbalsta Ziemeļvalstu un Baltijas valstu mobilitātes programma „Kultūra”.