Atskats: “Cirks klimatam” 1. laboratorija

02.08.2022.

No šī gada 21. jūlija līdz 24. jūlijam, Gārsenes pilī, Jēkabpils novadā notika klimata pārmaiņām un mākslas aktīvismam veltītā 1. laboratorija jauniešiem starptautiskajā projektā “Cirks klimatam” (“Circus for Climate“) ar tematiku: Vizuālā māksla, vide un aktīvisms.

 

Laboratorijas saturs:

Gārsenes pilī tika pulcināti 11 jaunieši vecumā no 13 līdz 16 gadiem no Jēkabpils, Ludzas un Bauskas.

“Cirks klimatam” (“Circus for Climate”) pirmās laboratorijas saturs tapa jaunā sadarbības formātā starp komiksu māksliniecēm Ingrīdu Pičukāni, Viviannu Mariu Stanislavsku un dejas mākslinieku un klimata aktīvistu Amundu Bentsenu (Amund Bentsen) no “Acting for Climate” (Norvēģija).

Viņi kopīgi veidoja uzdevumus par aktuālām vides un klimata tēmām Latvijā un pasaulē.

Lekciju, spēļu, aktivitāšu un treniņu piepildītajās dienās jaunieši kopā ar vadītājiem diskutēja, apguva jaunas prasmes, paši veidojot plakātus, kolāžas un komiksus par klimata un aktīvisma tēmām.

Visas laboratorijas garumā mākslinieki dalījās arī savā pieredzē, iedvesmojot jauniešus domāt par risinājumiem, ko ieviest savā ikdienā, lai samazinātu piesārņojumu un aktīvi iesaistītos savas apkārtnes veidošanā ilgstpējīgai nākotnei.

Radošo darbnīcu programmu papildināja Pasaules Dabas Fonda brīvprātīgā un jauniešu aktīviste Alises Ružas un Amunda Bentsena lekcija, kurā viņi dalījās savās zināšanās un pieredzē par pārmaiņu procesu rosināšanu sabiedrībā.

Alises pieredze, idejas un risinājumi ir veidojušies tieši darbojoties Latvijā, pārliecinoši parādīja, ka vecums nav ierobežojums, lai iestātos par sev svarīgo arī savā mājā, skolā vai pilsētā.

Laboratorijas aktivitātēm katru dienu varēja sekot līdzi projekta Circus for Climste Instagram kontā, kur arī turpmāk jaunieši un citi interesenti varēs iepazīties ar projekta aktivitātēm, atziņām, fotogrāfijām, ieteikumiem par klimata tēmām un risinājumiem no māksliniekiem un vides ekspertiem.

Foto: Lauris Vīksne

Projekta nākamie posmi:

Pirmā laboratorija ir tikai pats sākums un projekts “Cirks klimatam” kopumā, tika radīts ar mērķi veidot platformu, kurā satikties jauniešiem, māksliniekiem un vides ekspertiem, lai caur vizuālo, dejas un cirka mākslu runātu par klimata pārmaiņu tēmu.

2022. gada oktobrī norisināsies nākamās divas projekta laboratorijas Vidzemē un Ziemeļlatgalē.

2023. gada martā norisināsies pēdējas divas laboratorijas Kurzemē.

2023.gada maijā pie skatītājiem nonāks projekta gala izrāde, kuru mākslinieki izstrādās mēneša ilgā rezidencē no 2023.gada apīļa vidus līdz maijam.

Izrāde taps “Acting for Climate” vadībā kopā ar laikmetīgās dejas un cirka māksliniekiem Alisi Bokalderi, Alekseju Smolovu un Maiju Sukuti kā arī komponistu Kasparu Kurdeko no Latvijas.

Izrādes mērķis ir radošā veidā Latvijā un tās reģionos veicināt zaļāku, ilgstpējīgāku domāšanu jauniešu vidu, kā arī uzrunāt jauniešus kļūt aktīvākiem sabiedrības procesos kopumā.

Paralēli arī komiksu mākslinieces sekos līdzi pārējām projekta plānotajām laboratorijām,  lai noslēgumā veidotu zīnu jauniešiem komiksu stilistikā, kā informatīvu materiālu un papildinājumu izrādei.

 

Projekta “Cirks klimatam” plānoto aktivitāšu kalendārs:

  • 2022.-2023. gadā paredzētas 5 laboratorijas Latvijas reģionos jauniešiem no 14 – 18 gadiem
  • Projekta noslēgums 2023. gada maijā Rīgā ar 1 lielizmēra izrādi un izrādi papildinošu zīnu – komiksa formātā.

Atskata video: Uvis Leskavnieks

 

Atziņas par projektu un pirmo laboratoriju

Rīgas cirka radošais direktors Mārtiņš Ķibers ir gandarīts par šo sadarbību:

“Rīgas cirks arvien vairāk iesaistās starptautiskos projektos un arī šī sadarbība ir ārkārtīgi nozīmīga. Pēdējā laikā cilvēce piedzīvojusi dažādas kataklizmas – sākot ar pandēmiju un beidzot ar karu Ukrainā, un tā visa ietekmē civilizācija lieliem soļiem dodas atpakaļvirzienā dabas aizsardzības jomā.

Ir īstais brīdis aktualizēt klimata pārmaiņu jautājumu un darīt to jauniešu auditorijā, jo tieši viņi ir paaudze, kas ar savām darbībām varēs mainīt cilvēka attiecības ar mūsu planētu. Šis projekts ir neatsverama iespēja uzzināt viņu domas un uzsvērt sabiedriskā aktīvisma nozīmi.”

Laboratorijas dalībnieki atzina, ka lai arī, domājot par nākotni, klimata pārmaiņas viņos mēdz izraisīt bailes, laboratorija devusi iedvesmu rīkoties un apzināties, ka risinājumi pastāv. Jaunieši arī uzsvēra, ka par grūtām tēmām ir daudz interesantāk un pozitīvāk runāt caur humoru un tādiem formātiem kā komiksi un vizuālā māksla.

“Cirks klimatam” projekta realizācijai, kurš aizsākās šī gada 1. martā, nozīmīgs ir bijis EEZ grantu un Valsts kopējais 231 636 eiro atbalsts, kas ir devis iespēju Rīgas cirkam un “Acting for Climate” sadarbībai. Partneri ne tikai apvieno dažādus nozaru pārstāvjus, bet arī kopīgi radīs jaunu izrādi jauniešiem, kas taps projekta noslēgumā. Izrādes pamatā būs gan pirmās, gan visu pārējo plānoto laboratoriju dalībnieku pārdomas, bažas un paustā nostāja par klimata tēmām.


Projekts Nr. EEZ/2021/1/16, kuru īsteno VSIA “Rīgas cirks” un sadarbības partneris “Acting for Climate” ar nosaukumu “Cirks klimatam” (“Cirks par klimata pārmaiņām”), ir tapis ar atbalstu no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021.gada perioda programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projektu iesniegumu atklātā konkursa „Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” un saņem dotācijas 196 890.65 eiro apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un Valsts līdzfinansējumu 34 745.42 eiro apmērā. Projekta realizācijas laiks ir no 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. jūlijam.

Vairāk par projektu šeit.

Vairāk par EEZ grantiem šeit.