Vēsturisko plakātu izstāde “Jautrības metamorfozes”

08.03.2024.

No 12. marta līdz 7. jūnijam Rīgas cirka galerijā skatāma izstāde “Jautrības metamorfozes”, kurā izstādīta Rīgas cirka arhīva vēsturisko cirka plakātu senākā kolekcijas daļa.


Kad: sestdienās no 12.00 līdz 16.00, kā arī pieejama izrāžu apmekētājiem. Grupu apmeklējumus iespējams pieteikt arī darbdienās un citās stundās ārpus izstādes darbalaika, rakstot uz: cirks@cirks.lv.

Ieejas maksa: izrāžu apmeklētājiem un individuālajiem apmeklētājiem – bez maksas; grupu ekskursija ar gidu – 25EUR

Viens no Rīgas cirka arēnas atklāšanas sezonas notikumiem – cirka vēsturisko plakātu un fotogrāfiju izstāde “Jautrības metamorfozes” – priekšmetisks, tekstuāls un fotogrāfisks ceļojums no vairāk nekā 100 gadus tālas cirka vēstures līdz nesenākai pagātnei. Izstādē var gūt ieskatu spēka sievas, ķēžu rāvējas un sunīšu dresētājas Doras Kličas skatuviskā ampluā transformācijā, uzzināt par vienmēr mainīgās Tannī (Tatjanas Šabanes) attiecībām ar cirku un iepazīties ar klavierēm, kas izglāba cirka ēku, kā arī pieredzēt vēl daudzus citus ar cirka pārmaiņām saistītus stāstus.


Par izstādi “Jautrības metamorfozes”

Mākslinieki, kas mūsu cirka arēnā piedzīvojuši reibinošas slavas mirkļus – žonglieri, cīņu meistari, klauni, akrobāti, sunīšu dresētāji un līdzsvara eksperti. Visi kā viens no cita laikmeta, uzstājušies citai (un tomēr – šejienes) publikai. Vēsturisko cirka plakātu veidolā šo leģendāro cirka mākslinieku stāsti atceļojuši līdz pat mūsdienām. Izmantojiet iespēju par godu Rīgas cirka 135 gadu jubilejai ielūkoties mūsu kopīgajā daudzslāņainajā vēsturē!

Jau kopš savas dzimšanas cirka māksla bijusi satriecoši vingra un veikla – tā ir spējusi pielāgoties jebkurām planētas, vēstures un sabiedrības kaprīzēm.
Tas ir gluži merkantili un dabiski, jo no spējas uztaustīt sabiedrības noskaņojumu ir bijusi atkarīga cirka mākslas izdzīvošana, tāpēc tā vienmēr ir ļoti jūtīgi un atbalstoši reaģējusi uz jebkurām pārmaiņām sabiedrībā. Cirka mākslinieki ir maģiski spējuši pārsteigt un izklaidēt ļoti dažādus sabiedrības slāņus, mainot programmu pat ik pēc pāris mēnešiem. Līdz ar to cirka mākslas un tās mākslinieku pārmaiņās mēs varam novērot sabiedrības estētikas, ētikas un humora metamorfozes ne tikai gadu simtu, desmitu, bet pat mēnešu griezumā.

Rīgas cirka vēstures izpēte šodien vēl atrodas savos pirmsākumos. Rīgas cirkā esošais vēsturisko materiālu arhīvs tiek lēnām šķetināts un pētīts. “Jautrības metamorfozēs” redzama arhīva senākā kolekcijas daļa – vēsturiskie plakāti, kas datējami ar 1920. un 1930. gadiem. Balstoties uz šo kolekcijas daļu, izcelti mākslinieki, kas atspoguļo Salamonska cirka (vēlāk Rīgas cirka) spējas, vēlmes un vajadzības mainīties, pārvērsties un pielāgoties. Taču stāstā ir arī atseviški citus laikus reprezentējoši tēli un objekti, kas simbolizē metamorfozes kā vienmēr klātesošu cirka daļu.

Izstādes veidotāji:

Kuratores: Elvīra Avota un Una Rozenbauma
Māksliniece: Kristīne Abika


Apmeklējot izstādes atklāšanas pasākumu 8. martā, jūs piekrītat, ka publicitātes nolūkos:

• varat tikt fotografēts un filmēts;

• jūsu attēls var tikt izmantots TV un interneta translāciju laikā, filmās, fotogrāfijās, audiovizuālajos ierakstos u.c. masu mediju publikācijās.