Re Rīga! festivāls

25.07.2020.

Cirka un ielu mākslas festivāls RE RĪGA! šogad norisināsies Rīgas centrā, tostarp Rīgas cirkā un tā apkaimē, kā arī Dzegužkalnā
Rīgas pilsētvidē un Rīgas cirkā no 15. līdz 20. augustam notiks laikmetīgā cirka festivāls “Re Rīga!”. Dzegužkalnā 15. un 16. augustā paredzētas Rīgas svētku programmā iekļautās cirka izrādes, kā arī Rīgas cirka skolas aktivitātes bērniem. Savukārt no 18. līdz 20. augustam festivāls piedāvās izrādes Rīgas centrā – Rīgas cirkā un tā apkaimē, K. K. fon Stricka villā un citviet. Vairums izrāžu paredzēts izrādīt pilsētvidē, izrādes pielāgojot izvēlētajai vietai. Site-specific jeb vietai pielāgotās izrādes atstāj ilgstošu ietekmi uz apmeklētāju, jo darbs ļauj skatītājam justies kā daļai no mākslas darba.

Šis ir īpašs gads, jo Covid-19 pandēmijas dēļ it visur pasaulē mainījušies noteikumi kultūras pasākumu jomā. Daudzās valstīs masu pasākumi, tostarp lielie cirka festivāli, ir atcelti, un tāpēc ir kļuvis iespējams mūsu formāts – uz Rīgu varam uzaicināt māksliniekus, kuri citkārt lielā pieprasījuma dēļ mums nebūtu pieejami,” stāsta festivāla “Re Rīga!” radošais direktors Mārtiņš Ķibers. “Cirks visos laikos vienmēr ir devis cilvēkiem brīnuma sajūtu, un tas šobrīd ir īpaši svarīgi kā rīdziniekiem, tā pilsētas viesiem – klātienē redzēt profesionālu mākslinieku sniegumu un gūt prieku,” turpina Mārtiņš.

Drošības apsvērumu dēļ lielākā daļa festivāla izrāžu notiks brīvā dabā. Bez lieliskām klasiska formāta laikmetīgā cirka izrādēm festivāls piedāvās arī Rīgā vēl nebijušu formātu – apvienības Be Flat (Beļģija) parkūra izrādi “Follow Me”, kas norisināsies jumtu līmenī virs skatītāju galvām. Mākslinieki aicinās skatītājus akrobātiskā parkūra ceļojumā cauri pilsētvidei – no trokšņainās Merķeļa ielas cauri Rīgas cirkam uz Alfrēda Kalniņa ielu un tālāk cauri pagalmiem uz Elizabetes ielu. Katras izrādes saturu lielā mērā noteiks konkrētais maršruts, ko Be Flat izvēlēsies, tāpēc ikviena izrāde būs unikāla.
Savukārt cirka apvienība Amer i Àfrica (Spānija/Katalonija) rādīs iestudējumu “Envà”, kurā divi izrādes varoņi, izmantojot pāru akrobātikas tehniku un nedaudz iesaistot arī skatītājus, izspēlēs cilvēcisko attiecību īpatnības. Rīgas svētkos uzstāsies arī Rīgā jau savulaik pabijušais klauns Murmuyo (Spānija). Šoreiz viņš šurp vedīs izrādi “Su-Seso taladro”, kurā ķersies pie autosatiksmes regulēšanas jautājumiem. Dzegužkalnā Rīgas svētku laikā uzstāsies arī cirka apvienība Entre Nous (Francija).

Re Rīga! festivālā piedalīsies vēl citi viesmākslinieki, tostarp arī mākslinieki no Rīgas cirka rezidenču programmas. Festivāla programmā iekļautas gan maksas, gan bezmaksas izrādes. Vairums festivāla izrāžu (īpaši Rīgas svētku programmā iekļautās) ir paredzētas ģimeņu auditorijai – tās ir oriģinālas, asprātīgas un izklaidējošas. Visas aktivitātes – gan izrādes, gan cirka skolas rotaļu laukums – tiks nodrošinātas, ievērojot distancēšanās noteikumus un sanitārās prasības.
Ielu mākslas un laikmetīgā cirka festivāls “Re Rīga!” notiek astoto gadu, un tas ir lielākais laikmetīgā cirka un ielu mākslas notikums Baltijā. Festivāls ik gadu skatītājus iepazīstina ar jaunām, līdz šim šeit maz iepazītām kultūras formām. Šogad festivāla laikā Rīgas cirkā Merķeļa ielas pusē darbosies cirka preču veikaliņš.
Festivāla RE RĪGA! izrādes Rīgas svētkos atbalsta Rīgas dome un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Festivāla atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Diena, TV24, Rīgas cirks.
Biļetes no 1. augusta: aula.lv
Programmu skatīt ŠEIT