“Re Rīga!” festivāls – arī Rīgas cirkā

15.08.2020.

Laikmetīgā cirka festivālu “Re Rīga!” jau šajā nedēļas nogalē ieskandina izrādes, kas iekļautas Rīgas svētku programmā. Festivāla pamatprogramma paredzēta nākamnedēļ, kad ik vakaru no pirmdienas līdz ceturtdienai dažādās Rīgas vietās norisināsies festivāla aktivitātes. Liela daļa no festivāla izrādēm šogad notiks Rīgas cirkā.

Rīgas svētku programmā iekļautās cirka izrādes, kā arī Rīgas cirka skolas aktivitātes bērniem norisināsies Dzegužkalnā 15. un 16. augustā. Abas dienas Dzegužkalna estrādē uzstāsies cirka apvienība Cirque Entre Nous (Francija) ar izrādi Entre Nous…” (“Starp mums…) – šo priekšnesumu, kurā tiek izmantotas vairākas ķīniešu kārtis, tēlaini mēdz dēvēt par vertikālo baletu. Savukārt Dzegužkalna pakājē uzstāsies Rīgā jau savulaik pabijušais klauns Murmuyo (Spānija). Šoreiz viņš Latvijā ieradīsies ar izrādi “Su-Seso taladro”, kurā ķersies pie autosatiksmes regulēšanas jautājumiem.

Pirmdienas vakarā Rīgas cirkā bez maksas būs skatāma Lietuvas mākslinieku Kanta Company uzstāšanās, kā arī Rīgas cirka rezidenču programmas dalībnieku – apvienības “Fauna” (UK) darbizrāde (work-in-progress). Otrdien un trešdien turpināsies Baltijas mākslinieku skatuves priekšnesumi – Carlo & Džiugas (Lietuva) būs skatāmi K. K. fon Stricka villas dārzā.

Festivāla divi īpašie notikumi šogad ir cirka apvienība Amer i Àfrica (Katalonija) un Kolektiv Lapso Cirk (Spānija) – pasaules laikmetīgā cirka festivālos atzīti mākslinieki. 18. un 19. augusta vakarā turpat K. K. fon Stricka villas teritorijā būs skatāma skatuves dueta Amer i Àfrica izrāde “Envà” – akrobātisks un humora pilns stāsts par savstarpējo saprašanos. Savukārt 19. un 20. augustā Rīgas cirkā Kolektiv Lapso Cirk izrādē “Ovvio” (no itāļu val. – acīmredzams) izaicinās gravitācijas likumus, veidojot un izmēģinot konstrukcijas no dēļiem un dažādiem priekšmetiem. “Mēs reizēm krītam, bet citkārt nē,” – runājot par izrādi, riska klātbūtnes sajūtu vēl vairāk izceļ paši mākslinieki.

Šogad sevišķi interesanta būs Baltijas mākslinieku skatuve. Abas konkursa kārtībā izvēlētās apvienības nāk no Lietuvas – Kanta Company Rīgas cirkā rādīs ļoti profesionālu un iespaidīgu izrādi “Clothes and us”, bet Carlo & Džiugas savu izrādi “Where Do I Connect?” pielāgos fon Stricka villas apkārtnei, scenogrāfijā izmantojot dārzā augošos kokus un citus vides elementus,” stāsta festivāla “Re Rīga!” radošais direktors Mārtiņš Ķibers. Viņš piebilst, ka ārvalstu izrāžu radīšanā ir iesaistījušies arī pašmāju saimnieki un ražotāji: “Izrādes “Envà” vajadzībām, pateicoties kādai saimniecei no Baldones, esam sarūpējuši pareizā izmēra siena ķīpas, savukārt izrādēs “Ovvio” scenogrāfijā tiks izmantoti Latvijā radīti kokmateriāli. Mākslinieki, izaicinot fizikas likumus, pārbaudīs pašmāju koka izturību,” – teic Mārtiņš Ķibers.

Vairums festivāla izrāžu (īpaši Rīgas svētku programmā iekļautās) ir paredzētas ģimeņu auditorijai – tās ir oriģinālas, asprātīgas un izklaidējošas. Visas aktivitātes – gan festivāla izrādes, gan Rīgas cirka skolas rotaļu laukums – tiks nodrošinātas, ievērojot distancēšanās noteikumus un sanitārās prasības.

Re Rīga!” notiek astoto gadu, un tas ir lielākais laikmetīgā cirka un ielu mākslas notikums Baltijā. Festivāls ik gadu skatītājus iepazīstina ar jaunām, līdz šim šeit maz iepazītām kultūras formām. Šogad festivāla laikā Rīgas cirkā Merķeļa ielas pusē darbosies cirka preču veikaliņš.

Festivāla programmā iespējamas izmaiņas saistībā ar epidemioloģisko situāciju valstī un laikapstākļiem. Lūdzam sekot līdzi aktualitātēm festivāla mājaslapā reriga.lv un sociālajos tīklos.

Festivāla “Re Rīga!” izrādes Rīgas svētkos atbalsta Rīgas dome un Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departaments. Festivāla atbalstītāji: Valsts kultūrkapitāla fonds, Diena, TV24, Rīgas cirks.

Biļetes: aula.lv

Pilna festivāla programma: ŠEIT.