Klimatam veltītā izrāde “PIENENE” – arī skolās

15.09.2023.

Rīgas cirks sadarbībā ar Norvēģijas cirka apvienību “Acting for Climate” piedāvā cirka izrādi par klimata pārmaiņām “PIENENE” – izrādes ceļojošā versija iekļauta programmā Latvijas skolas soma.


Izrādes ilgums: 40 min

Klašu grupa: 5.–12. klasēm


Par izrādi “Pienene”

Gluži kā pienenei, kas spēj izdzīvot un izplatīt savas pūku sēklas, neskatoties uz skarbiem apstākļiem, arī cilvēcei ir iespēja apvienoties un cīnīties par savas planētas dzīvi.

“Pienene” ir pusaudžiem un jauniešiem adresēta laikmetīgā cirka izrāde par krustcelēm, kurās šobrīd atrodas cilvēce. Kādu ceļu mēs iesim klimata un bioloģiskās daudzveidības krīzes situācijā, kas izveidojusies industriālās attīstības, netālredzības un alkatības rezultātā? Kāda būs mūsu nākotne? Kādu jūs vēlaties to redzēt?  Šie jautājumi caurvij iestudējumu, un, apvienojot grīdas un gaisa akrobātiku, deju un mūziku, “Pienene” rosina apdomāt nākotnes vīzijas un iespējamo rīcību, ko varam veikt, lai nepieļautu planētas bojāeju.

“Pienene” ir viens no starptautiskā projekta “Cirks klimatam” galarezultātiem. Iestudējums tapis sadarbībā ar Norvēģijas  cirka mākslinieku apvienību “Acting for Climate”  – Norvēģijas cirka mākslinieku apvienība, kas vides un ekoloģijas jautājumus veiksmīgi apvieno ar laikmetīgā cirka praksi.. Projekta laikā – izrādes tapšanas posmā – mākslinieki kopā ar dažādu Latvijas reģionu jauniešiem radošajās laboratorijas, pētīja mākslas aktīvisma un klimata jautājumiem.

Izrādei ir divas versijas – pilna apjoma izrāde, kurā piedalās mākslinieki no Norvēģijas un Latvijas, kā arī ceļojošā versija, kurā piedalās mākslinieki no Latvijas.

Projekts “Cirks klimatam” un izrāde “Pienene” tiecas rast iespējas uzrunāt jauniešus, izteiksmīgi pielietojot neverbālo skatuves valodu – laikmetīgā cirku, deju un vizuālo mākslu.

Vairāk par izrādi: ŠEIT


Ceļojošās izrādes versijas foto: Vladimis Svetlovs


 

Video: Uvis Leskavnieks


Foto un video no lielformāta pirmizrādes: ŠEIT


Izrādes ceļojošajā versijā piedalās:

Aleksejs Smolovs – laikmetīgā cirka mākslinieks no Latvijas; praktizē Sīra rata disciplīnu

Maija Sukute – dejotāja, horeogrāfe un gaisa akrobāte.

Alise Bokaldere – laikmetīgās dejas horeogrāfe un dejotāja.

 

Iestudējuma veidotāji

Lielformāta izrādes “Pie ne ne” autori:

Ideja un virziens: Amunds Bentsens, Emma Langmoena

Amunds Bentsens – dejas mākslinieks, horeogrāfs un klimata aktīvists no “Acting for Climate”.

Emma Langmoena – cirka māksliniece un vides aktīviste no “Acting for Climate”.

Komponists: Kaspars Kurdeko

Kostīmu māksliniece: Aurēlija Rancāne

 

Ceļojošās izrādes versijas autori:

Aleksejs Smolovs, Maija Sukute, Alise Bokaldere


Papildu informācija par norisi

Komplektā ar izrādi skolotājiem tiks nodrošināts metodiskais materiāls ar jautājumiem ievadsarunai, kā arī tālākam padziļinātam darbam saistībā ar izrādē apskatītajām tēmām. Metodiskajos materiālos iekļautā informācija ļaus iepazīt tuvāk un diskutēt par cirka mākslu, laikmetīgo cirku, laikmetīgo mākslu, cirka disciplīnu kā mediju un sabiedrības aktīvismu dažādās tā formās. Skolotājiem tiks piedāvāta nodarbību gaita, taču sniegto informāciju iespējams pielāgot attiecīgi vecuma grupai un tēmai veltītā laika iespējām.

Kā papildu materiāls tiks piedāvāts projekta ietvaros komiksu estētikā veidotais grafiskais stāsts “Zaļais ceļojums”, kur kopā ar grāmatas varoņiem, Žaneti un viņas PET pudeli, interaktīvā, izzinošā un jautrā veidā tiek runāts par vides problēmām. Šī komiksu grāmata drukātā versijā nonāks pie katra skolotāja, bet plašākai auditorijai ir pieejama arī digitālā versijā.


Kontakti: renate.saulite@cirks.lv

Tehniskās vajadzības.

Izrāde tapusi VSIA “Rīgas cirka” un cirka apvienības “Acting for Climate” projekta “Cirks par klimata pārmaiņām” (nr. EEZ/2021/1/16) ietvaros, pateicoties Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un valsts līdzfinansējumam.