Izrāde jauniešiem – “Pienene”
02.05.2023.
PIENENE jeb – kā izdzīvot tagadnē un kopīgi piedzīvot nākotni
Svarīga informācija pasākuma apmeklētājiem – šeit
Par izrādi
“Pienene” ir pusaudžiem un jauniešiem adresēta laikmetīgā cirka izrāde par krustcelēm, kurās šobrīd atrodas cilvēce. Kādu ceļu mēs iesim klimata un bioloģiskās daudzveidības krīzes situācijā? Kāda būs mūsu nākotne? Ja jūs varētu lemt, kādu jūs to gribētu redzēt?
Apvienojot akrobātiku, gaisa akrobātiku, deju un mūziku, “Pienene” uzdod jautājums un rosina apdomāt nākotnes vīzijas. Gluži kā pienenei, kas spēj izdzīvot un izplatīt savas pūku sēklas, neskatoties uz skarbiem apstākļiem, arī cilvēcei ir iespēja rīkoties, lai izdzīvotu.
Par ko ir izrāde?
Pasaule, kurā jācīnās par skābekli, pasaule, kurā ir katrs pats par sevi, pasaule, kurā beigušies resursi… Vai arī – pasaule, kurā sadarbojamies, kurā ieklausāmies, kuru… kuru no scenārijiem mēs izvēlamies?
Nesatraucieties – daba jebkurā gadījumā tiks galā! Bet vai to spēs arī cilvēce?
Un vai vispār ir vērts kaut ko darīt? Vai saujiņai skraji apdzīvotas valsts iedzīvotāju ir iespēja glābt planētu brīdī, kad notiek karš, epidēmijas, kuru iespaidā tiek veiktas daudz jaudīgākas neekoloģiskās darbības? Vai manas pareizi sašķirotās pudeles neitralizēs vienreizlietojamo medicīnisko masku kalnus vai atombumbas draudus (vai pat sekas?).
Lai nomierinātu nervus, uz brīdi padomāsim par kaut ko skaistu! Par pieneni? Par augu, kura vienā galviņā ir ap 150 sēklu; augs, kas gada laikā saražo 2000–5000 sēklu, no kurām daudzas pārtop jaunās pienenēs. Augs, kurš pat vissūrākajos apstākļos var iesakņoties un kuram pietiek ar niecīgu plaisu, lai augtu un ziedētu.
Tagad padomājam vēlreiz – vai ir vērts darīt kaut ko niecīgu?
Izrādes mākslinieki:
- Abigeila Vinsvolda,
- Aleksejs Smolovs,
- Alise Bokaldere,
- Amunds Bentsens,
- Emma Langmoena,
- Maija Sukute,
- Mikēle Di Riu
Režisori:
- Amunds Bentsens
- Emma Langmoena
Komponists: Kaspars Kurdeko
Scenogrāfe: Kristīne Abika
Gaismu māksliniece: Jūlija Bondarenko
Kostīmu māksliniece: Aurēlija Rancāne
Kad: 19. maijā 15.00 un 20. maijā plkst. 19.00
Kur: Rīgas cirka arēnā, Merķeļa ielā 4 (ieeja pa sarkanajiem vārtiem caur iekšpagalmu)
Izrādes norises laiks: līdz 1h30 min
Biļetes: bez maksas (ierobežotā skaitā)
Ieteicamais vecums: 12+
Pēc izrādes paredzēta diskusija ar māksliniekiem
Brīdinājumi:
- Izrādi sadarbībā ar profesionāliem cirka māksliniekiem veidojuši jaunieši jauniešiem (saviem vienaudžiem), izmantojot attiecīgajai auditorijai saprotamu valodu, tostarp arī skarbus salīdzinājumus, tādēļ atsevišķas ainas mazākiem bērniem var šķist biedējošas, nesaprotamas vai uzmanību nenoturošas.
- Izrāde būs interaktīva un ar skatītāju iesaisti. Izrādes laikā paredzēts staigāt un stāvēt kājās. Ja kādam apmeklētājam veselības/fiziskā stāvokļa dēļ nepieciešams nodrošināt sēdvietas, tas jādara zināms pirms izrādes (sazinoties ar Rīgas cirka administrāciju vai piesakoties, laicīgi ierodoties uz izrādi). Izrāde ir pieejama skatītājiem ratiņkrēslos.
Par projektu “Cirks klimatam”
“Pienene” ir daļa no starptautiskā projekta “Cirks klimatam”. Patiesībā – izrāde “PIENENE” ir šī daudzšķautņainā projekta kulminācijas punkts un fantastiska iespēja iepazīties ar jauniešu redzējumu attiecībā uz mūsu planētas nākotni.
Projekts “Cirks klimatam”, kas sākās 2022. gada pavasarī, uzsākot sadarbību projekts starp Rīgas cirku un Norvēģijas cirka mākslinieku apvienību “Acting for Climate”. Projekta laikā mākslinieki kopā veidoja un vadīja radošās laboratorijas, kurās piedalījās jaunieši no visas Latvijas, paužot viedokli par Latvijai aktuāliem klimata jautājumiem. Laboratorijās caur dažādām mākslas formām un cirka valodu tika runāts par klimata jautājumiem un mākslas aktīvismu. Uzklausot jauniešu redzējumu attiecībā uz vides un klimata problēmām, tapa cirka izrāde “PIENENE” un komiksu estētikā veidots grafiskais stāsts “Zaļais ceļojums”.
Izrādes pilnā versija, kurā piedalās visi projektā iesaistītie cirka mākslinieki no Latvijas un Norvēģijas, būs skatāma tikai 19. un 20. maijā Rīgas cirkā. Taču, sākot no 2023./24. mācību gada programmā “Skolas soma” paredzēts izrādīt izrādes ceļojošo versiju, kas pielāgojama visdažādākajām telpām.
Vairāk par projektu ŠEIT
Par izrādes veidotājiem
Izrāde tapusi, sadarbojoties norvēģu mākslinieku apvienībai “Acting for Climate”, Rīgas cirka piesaistītajiem cirka māksliniekiem no Latvijas, komiksu māksliniecēm un jauniešiem no Latvijas reģioniem.
Projektā iesaistītie cirka un dejas mākslinieki: Abigael Winsvold, Aleksejs Smolovs, Alise Bokaldere, Amund Bentsen, Emma Langmoen, Frøydis Dahlø, Maija Sukute, Michele De Riu un komponists Kaspars Kurdeko. Komiksu mākslinieces Ingrīda Pičukāne un Vivianna Maria Stanislavska.
“LAB#1 dalībnieki: vizuālā māksla, vide un aktīvisms” dalībnieki: Agnese Leitāne, Dagnija Poļakeviča, Evelīna Akmene, Justīne Oščenkova, Keita Frīdmane, Keita Ulase, Kristers Ozols, Loreta Linna Nikolajeva, Loreta Ščerbicka, Luīze Lāčplēse, Viktorija Nagle.
“LAB#2 dalībnieki: kustība, vide un aktīvisms” dalībnieki: Anastasija Vasiļjeva, Ance Ņikitenko, Anna Bogdānova-Lagzdiņa, Emīls Pīlēģis, Kristofers Kibilds, Lidija Zvārgule, Madara Graudiņa, Marta Lapiņa, Matīss Vanags, Renārs Ruža, Undīne Kiršteina.
“LAB#3 dalībnieki: kustība, vide un aktīvisms” dalībnieki: Agnese Krūkliņa, Amina Čerņavska, Annija Ražanska, Evelīna Ševcova, Kitija Tomiņa, Linda Kristiāna Kalniņa- Levina, Loreta Ščerbicka, Markuss Žižins, Sabrīna Žigure, Tristans Eliass Čepulis.
“LAB#4 dalībnieki: kustība, vide un aktīvisms” dalībnieki: Annija Andersone, Dana Balklāva, Ēriks Jefremovs, Justīne Ogurcova, Katrīna Strautmane, Madara Marta Drūnese, Maija Kalniņa, Marta Oboleviča, Paula Lapiņa, Roberts Jeļņikovs.
“LAB#5 dalībnieki: kustība, vide un aktīvisms” dalībnieki: Anna Bogdānova-Lagzdiņa, Beāte Šneidere, Elīna Lelde Tūbele, Evelīna Piķiere-Some, Karīna Stankeviča, Kintija Kora Krastiņa, Laura Ozola, Linda Šulca, Līva Barute, Sanija Stalta.
Foto: Lauris Vīksne
Par projekta finansējumu
Projekts Nr. EEZ/2021/1/16, kuru īsteno VSIA “Rīgas cirks” un sadarbības partneris “Acting for Climate” ar nosaukumu “Cirks klimatam” (“Cirks par klimata pārmaiņām”), ir tapis ar atbalstu no Eiropas Ekonomikas zonas finanšu instrumenta 2014. – 2021.gada perioda programmas „Vietējā attīstība, nabadzības mazināšana un kultūras sadarbība” projektu iesniegumu atklātā konkursa „Atbalsts profesionālās mākslas un kultūras produktu radīšanai bērnu un jauniešu auditorijai” un saņem dotācijas 196 890.65 eiro apmērā no Islandes, Lihtenšteinas un Norvēģijas EEZ grantiem un Valsts līdzfinansējumu 34 745.42 eiro apmērā. Projekta realizācijas laiks ir no 2022. gada 1. marta līdz 2023. gada 31. jūlijam.
Vairāk par EEZ grantiem ŠEIT