Izrāde “X=cirks” (1.–9.klasei)
29.01.2020.
ŠĪ IZRĀDE VAIRS NAV PIEEJAMA
Par izrādi
Izrāde-piedzīvojums “X=cirks” – iekļauta programmā “Latvijas skolas soma”
Gluži kā meklējot apslēptus dārgumus vai x (nezināmo) matemātiskā vienādojumā, šajā izrādē tiek pētīts nezināmais, kas slēpjas Rīgas cirka ēkā un tajā mītošajos stāstos. Ar dažādu cirkā strādājošu profesiju pārstāvju līdzdalību šķetināsim vēsturiskus notikumus un mītus. Izstaigājot cirka ēkas gaiteņu labirintus, cirka burvība atklāsim gan no pagātnes, gan tagadnes skatpunkta. Pieredzēsim arī starmešu gaismu un tuvosimies cirka mākslas tapšanas brīnumam.
Izrāde piemērota 1.–9.klašu grupai un norises vieta ir Rīgas cirka telpas. Piedzīvojums norisinās kā kopīga un vienlaikus individualizēta pieredze ar aktīvas iesaistes elementiem, tāpēc dalība piedzīvojumā paredzēta vienai klasei vai maksimāli 36 dalībniekiem. Līdzi jāņem maiņas apavi un ērts apģērbs kustībām. Vienas norises izmaksas: 200 EUR.
Izrādes autoru komanda:
Kustību konsultants un cirka mākslinieks: Aleksejs Smolovs
Dramaturgs: Evarts Melnalksnis
Arhīvistes: Elvīra Avota un Renāte Saulīte
Uniformists: Gabriel Got
Producente: Marī Sanžarevska
Izrādes garums: 1h 20min
Izrādes valoda: latviešu
Par izrādes-piedzīvojuma autoru komandu:
Izrādes tapšanā apvienojušies četri cirkā strādājošu profesiju pārstāvji. Katra dalībnieka individuālais stāsts un personīgā sasaiste ar cirku padar pētāmās vietas izzināšanu par piedzīvojumu.
Mākslinieks ar skatuves vārdu Gabriel Got par cirka mākslu sācis interesēties jau mazotnē – 9 gadu vecumā viņš mācījās žonglēt ar dažādiem sadzīves priekšmetiem, pievērsās arī citām cirka disciplīnām, savukārt vasarās organizēja improvizētas cirka izrādes, uz kurām tika aicināti pagalma bērni. Gabriela nerimstošā interese par cirku bija dzinulis, lai kļūtu par profesionālu cirka mākslinieku, un viņa sasaiste ar Rīgas cirku sākās jau 2003.gadā, strādājot tajā ne tikai par mākslinieku, bet arī par galveno uniformistu un savvaļas dzīvnieku dresētāja palīgu. Šobrīd Gabriels turpina darboties ilūzijas žanrā, kā arī savas prasmes nodod Rīgas cirka skolas audzēkņiem.
Ar Rīgas cirka skolu saistīts arī cirka mākslinieks Aleksejs Smolovs, kura profesionālā darbība kā diplomētam veselības sporta speciālistam ar specializāciju ārstnieciskajā vingrošanā ir ilgstoši bijusi saistīta ar darbu rehabilitācijas jomā, tomēr vēlme pēc mākslinieciskās izpausmes brīvības, izmantojot cirka valodu, ir izvirzījusies priekšplānā. Aleksejs kā laikmetīgā cirka mākslinieks uzstājas gan cirka un dejas caurvītajā izrādē Faux Pas/Piezīme nevietā”, kas tika demonstrēta ne ne vien Latvijā, bet arī daudzviet Eiropā un pat Japānā. Aleksejs arī regulāri iesaistās dažādos vietējo un ārvalstu mākslinieku projektos.
Elvīra Avota un Renāte Saulīte cirka pasaulē ienākušas salīdzinoši nesen, kad kā Latvijas Kultūras akadēmijas studentes iesaistījās projektā „Rīgas cirka stāsti”, ar mērķi izzināt agrāko cirka mākslinieku un ar cirku saistīto cilvēku dzīvesstāstus. Negaidīti Rīgas cirka arhīvs kļuva par viņu otrajām mājām – abas pēta, kārto un digitalizē arhīvā atrastos materiālus.
Izrāde sagatavota ar Valsts Kultūrkapitāla fonda mērķprogrammas ““Latvijas skolas soma” satura radīšana” atbalstu Latvijas valsts simtgades svinību ietvaros