Mākslas rezidences: fotogrāfe Karina Bengtssone

23.01.2020.

Rīgas cirka mākslinieku rezidenču programmā ieradusies fotomāksliniece Karina Bengtssone.

Rīgas cirka rezidenču programmā no 12. janvāra pie sava projekta strādā māksliniece no Zviedrijas – Karina Bengtssone no Nīgordu mājām (Nygårds Karin Bengtsson). Autores darbības lauks ir fotogrāfija – viņa pazīstama ar iestudētām fotogrāfiskām ainavām un interjeriem, kuros parasti redzama kāda vientuļa persona. Mākslinieci interesē cilvēks laikā un telpā, īstenība un fikcija, pagātnes un nākotnes attiecības. Bieži vien viņas darbos nolasāmas atsauces uz mākslas vēsturi, īpaši uz Skandināvijas 20. gadsimta sākuma glezniecību.

Rezidences laikā Karina turpinās ar inscenētās fotogrāfijas starpniecību pētīt vientulības un laika tēmas, kurās nereti parādās arī senu ēku stāsti. Atrazdamās Rīgā, Karina pēta 131 gadu veco Rīgas cirka ēku tās pēdējā sezonā pirms rekonstrukcijas, kā arī apmeklē Fon Stricka villu un citas iespaidīgas celtnes, kuru vaibstos nav noslēpjama vēstures klātbūtne. Tāpat arī Karina sadarbībā ar Rīgas cirka skolu strādā pie fotosērijas, kurā piedalās cirka skolas audzēkņi.

Pati māksliniece atzīst, ka cirka tēma jau ilgstoši atrodas viņas interešu lokā: “Savā radošajā darbībā saskatu daudzas paralēles ar cirka mākslu. Inscenētās fotogrāfijas jomā katrs attēls, pie kura strādāju, prasa lielu darbu – idejas aprakstu, scenogrāfiju, dalībnieku atlasi, pareizo tērpu un rekvizītu izvēli, gaismu režiju un mēģinājumus. Lielākā daļa mana darbalaika paiet, veicot sagatavošanās darbu pirms attēla uzņemšanas. Kad viss ir gatavs fotografēšanai – tas ir kā doties uz skatuves, lai uzstātos. Sākas izrāde. Rīgas cirka rezidencē jūtos nonākusi tieši savā pētniecības laukā. Mani jau ilgstoši interesē tēli, kas saistās ar cirku, raksturi, kuros atspoguļojas dažādi cilvēkam piemītoši aspekti. Piemēram, klauni un akrobāti. Mans mērķis, atrodoties Rīgas cirkā, ir iedziļināties cirka vēsturē, iedzīvināt vēsturiskos cirka tēlus, tos ieliekot jaunā kontekstā. Vienlaikus pētu arī mēģinājuma tēmu. Mēģinājums kā smags treniņš, vērsts uz auditorijas apmierināšanu. Mēģinājums mūža garumā, lai iemācītos saprast pasauli un to, kā tajā dzīvot.”

Karina Bengtssone 2003. beigusi Helsinku Alto mākslas un dizaina universitāti. Līdz tam viņa studējusi arī teātri un dokumentālo fotogrāfiju.

Karina Bengtssone ir jau sestā māksliniece Rīgas cirka rezidenču programmā, kas tika atvērta 2018. gadā. Programma radīta kā jaunu māksliniecisko meklējumu un prakšu starpdisciplinārā laboratoriju, un tā paredzēta māksliniekiem, kuri vēlas strādāt pie jaunu cirka izrāžu idejām vai site-specific projektiem, kas saistīti ar Rīgas cirku. Vairāk par Rīgas cirka rezidenču programmu lasiet ŠEIT.

Rīgas cirka rezidences laikā radītā projekta “Rehearsals” (2020) rezultāts – ŠEIT.

 

VAIRĀK par autori…

 

Attēli: no sērijām ”CIRCUS” un ”The Fool” and ”A Fool´s Day” (c) Nygårds Karin Bengtsson

Atbalsta: Ziemeļvalstu un Baltijas mobilitātes programma