Objektu manipulators Salustri Rēzeknē

15.03.2022.

Cirka mākslinieka Andrea Salustri izrāde “Materia” – viena cilvēka un dažādu putuplasta objektu “deja”. Izrāde visām paaudzēm.

Putuplasts – ložu, dēlīšu un, protams, sīko bumbiņu veidolā – cirka mākslinieka un objektu manipulatora Andrea Salustri vadībā iegūst kustību spēju un raksturu. Salustri radītā putuplasta pasaule ripo, virpuļo, dejo un ņirb, publikai ļaujot ieskatīties šajā savdabīgajā dejā, kas stāsta par mums pašiem un mūsu pasauli. Rīgas cirks šī gada maijā ar Andrea Salustri cirka izrādi “Materia” viesosies Rēzeknē – Latgales vēstniecībā “Gors”


6. maijā plkst. 14.00 un 19.00 koncertzālē “Gors” (Rēzeknē)

Izrādes ilgums: 55 min

Ieteicamais vecums: 6+

UZMANĪBU! IZRĀDĒ TIEK IZMANTOTAS STROBOSKOPA GAISMAS!


 

PAR IZRĀDI

Žonglieris, uguns un citu cirka disciplīnu mākslinieks Andrea Salustri izrādi “Materia” radīja ar mērķi izpētīt viena materiāla – polistirola (tautā dēvētu arī par putuplastu) – dzīvīgumu. Viņaprāt, putuplasts ir neparasts materiāls, kam piemīt pārsteidzošas kustības, tekstūras un skaņas īpašības  – tas ir materiāls, kam ir daudz ko sacīt. Tad nu izrādē “Materia” putuplastam tiek dota balss un iespēja runāt, un mākslinieks tikai šo procesu veicina, radot tam pareizos apstākļus. “Vispirms ir jāieklausās materiāla valodā, jāizprot tā unikālās īpašības un ar materiālu jāstrādā atbilstoši tām,” stāsta Salustri.

Materiāla vieglums ļauj māksliniekam eksperimentēt ar dažādām polistirola formām, manipulēt ar tām un arī zaudēt kontroli pār manipulāciju, nododot objektus gaisa un gravitācijas varā un sniedzot pašam materiālam rīcības brīvību.

Izrādē satiekas laikmetīgais cirks (žonglēšanas un objektu manipulācijas disciplīnas) un vizuālā māksla (objekti, instalācijas). Manipulāciju rezultātā putuplasts tiek veidojots skulptūrās, atdzīvināts un “izkausēts”.
Pats mākslinieks šajā izrādē pakāpjas malā un ļauj objektiem aktīvi darboties uz skatuves, kamēr pats ir nekustīgs un tikpat kā klāt neesošs. Skatuves uzsvars no izpildītāja tiek pārnests vispirms uz viņa izpildītajām manipulācijām un beigu beigās uz pašu objektu, ar kuru notiek šīs manipulācijas.

“MATERIA” ir neverbāla saruna starp cilvēku un putuplastu. Tas ir dialogs, kas atklāj apslēpto dzīvīgumu.

Lai šo izrādi padarītu ekoloģiski ilgtspējīgāku, jau vairākus gadus izrādes veidotāju komandā iekļauti arī speciāli tārpi (Zophobas morio), kas spēj pārstrādāt izrādes laikā izlietoto plastmasu. No izlietotā materiāla arī izveidota skulptūru sērija “Toxic Landscapes” (“Toksiskās ainavas”). Šie mākslasdarbi veidoti no pārstrādāta polistirola, kuru skāruši kausēšanas un korozijas procesi, izmantota karstās līmes pistole, melnā tinte un benzīna bāzes šķīdumus, kas izjauc polistirola ķīmisko struktūru.

PAR CIRKA MĀKSLINIEKU ANDREU SALUSTRI

Andrea Salustri ir dzimis un mācījies Romā, kur viņš ar izcilību absolvējis Filozofijas fakultāti Romas “La Sapienza” universitātē. Turpat Romā Andrea apguvis arī kontaktžonglēšanu, manipulācijas ar uguni, darbojies kā žonglieris un ielu mākslinieks. Pievērsies izrāžu veidošanai, Salustri savās izrādēs vēlējies apspēlēt attieksmi pret cirka mākslinieka varoņa tēlu un centrālo vietu priekšnesumā. Viņš vēlējies, lai cilvēki apbrīno ne tikai viņa kā mākslinieka prasmes, bet arī pašu darbu. Šī atziņa pamudināja Salustri pievērsties dejai.

2013. gadā viņš devās uz Berlīni apgūt laikmetīgo deju. Zināšanas par deju māksliniekam izveidoja jaunu priekštatu par iepriekš apgūto žonglēšanu, dejas elementus ieviešot visdažādāko ķermeņu kustībā. Papildus mākslinieks pievērsās ikdienas priekšmetu manipulācijai, izmantojot objektus, kas netiek uzskatīti par žonglēšanas rekvizītiem un tādējādi arī bija brīvi no skatītāju ekspektācijām un cirka vēsturiskā konteksta. Andrea savās izrādēs ne tikai meklē arvien jaunus pētniecības priekšmetus, bet arī lūko katram no tiem atrast piemērotu jaunu tehniku, lai saprastu lietas unikālo valodu un varētu ar to iesaistīties dialogā.

Mākslinieks sevi it kā nostāda malā un ļauj objektiem manipulēt pašiem ar sevi.

Pie izrādes “Materia” Andrea sāka strādāt 2017. gadā un ar šo izrādi 2018.–2019. gadā kļuva par cirka mākslinieku platformas circusnext laureātu.


Dienas izrāde kopā ar cirka pētnieces un Rīgas cirka direktores Māras Pāvulas vadīto lekciju par cirka vēsturi un attīstību pieejama gan “Latvijas skolas somas” programmā, gan citiem interesentiem. Uz abām izrādēm ar “Gors” Vēstnieka karti vai ISIC/ITIC karti pieejama 10% atlaide.