CuntsCollective – Rīgas cirka rezidenču programmā

29.03.2019.

Rīgas cirka rezidenču programmā savu starpdisciplināro mākslas projektu “ASK THE BREAD” šī gada jūlijā attīstīs CuntsCollective.

Projekta nosaukums (tā tiešais tulkojums latviešu valodā būtu “jautā maizei”) radies, iedvesmojoties no Moldāvu dzejnieka Liviu Damianu poēmas “Maize”: “[…]maize nav tikai zīme priekam, maize ir bijusi arī sāpīgs sapnis[…].”

Maize ir kalpojusi par simbolu zemkopju darbam un to kā sekulāru tēlu izmantojušas dažādas institūcijas, reliģijas un filosofijas. Šajā projektā maize ir arī divējādības simbols, jo maizes klaipa iekšpuses mīkstums ir no ārpuses klāts ar cietu garozu. Dzīve laukos bieži tikusi idealizēta un romantizēta, saucot to par idilli – zaļa, klusa un mierpilna. Pastāv tendence lauku dzīvi attēlot kā kaut ko skaistu un noteikti veselīgu, kā sapni, utopisku vietu, kur noguruši cilvēki brīvdienās glābjas no pārpildītajām pilsētām, kā izsapņotu Eldorado. Taču daļa no dzīves laukos ir arī raupjā maizes garoza. Lai izprastu šo dzīvi, jāsadzird lauku iedzīvotāju “maizes stāsti”.

Projekta sākotnējais iedvesmas avots ir fotogrāfes Vikas Ekstas pašportretu sērija “Dievs. Daba. Darbs”. Šis darbs radies autorei laika posmā no 2013. līdz 2015. gadam pētot un fotografējot kādu atstātu viensētu kā dabisku arhīvu par cilvēka dzīvi. Lietojot pamestajā mājā atrastās drēbes un priekšmetus, Vika Eksta iestudēja situācijas un caur ikdienišķām darbībām un priekšmetiem izdzīvoja iespējamo mājas īpašnieces dzīvi.

Topošā izrāde ASK THE BREAD ir multimediāls mākslas projekts, kas radies sadarbojoties performanču grupas CuntsCollective režisorei Tone Haldrup Lorenzon un aktrisēm Vitai Malahovai, Aude Lorrillard, fotogrāfei Vikai Ekstai, komponistam Alberto Barberis. Projekta mērķis ir radīt performanci, apvienojot fiziskā teātra metodes un izteiksmes līdzekļus, mūziku, deju un vizuālo mākslu.

 

Atbalsta: Ziemeļvalstu un Baltijas mobilitātes programma