Cirka ēka

Rīgas cirka ēka ir viena no vecākajām īpaši cirka vajadzībām projektētajām ēkām Eiropā. Un patiešām, ejot pa pararasti steidzīgiem gājējiem pilno Merķeļa ielu, liekas, ka ēka te bijusi vienmēr; tā sen jau kļuvusi par daļu no Rīgas.

Pirmā sezona Cirka ēkā sākās 1888. gadā, kad pēc komersanta Alberta Salamonska pasūtījuma pašā pilsētas centrā blakus Vērmanes dārzam tika atklāta māja ar tās īpašo zīmi — kupolu. Lai ēka varētu izskatīties tāda, kā iecerēts, tās būvniecības konstrukcijās tika izmantotas dzelzceļa sliedes, it kā jau ar arhitektūru pierādot, — cirkā viss ir iespējams.

Cirka ēku projektējis pirmais akadēmiski izglītotais latviešu arhitekts — Jānis Frīdrihs Baumanis. Šeit varēja satilpt līdz pat 1700 skatītājiem, un to izmantoja ne tikai cirka izrādēm vien — tepat notikuši arī koncerti, sapulces un arī rādīts kino.

Rīgas cirks ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, atrašanās valsts īpašumā ēkai paredz aizsardzību. Tuvākajos gados Rīgas cirks tiks renovēts, lai tas kļūtu par daudzfunkcionālu mākslas centru un mūsdienīgu — cirka izrādīšanas vietu, kā tas jau vēsturiski sākotnēji paredzēts.

VSIA Rīgas cirks, pamatojoties uz 2017. gada 6. jūnija līgumu par valsts nekustamā īpašuma Merķeļa ielā 4, Rīgā, nodošanu bezatlīdzības lietošanā, pārvalda un apsaimnieko Rīgas cirka vēsturisko ēku un tai pieguļošo teritoriju Merķeļa ielā 4.