Rīgas cirkam – 130!

28.12.2018.

Rīgas cirka vēsture ir krāsaina un notikumiem bagāta. Atzīmējot 130. gadadienu kopš ēka vērusi durvis, plašāk stāstām par gadu gaitā piedzīvoto – tajā skaitā nesenajām pārmaiņām, un attīstības virzieniem nākotnei. Šo stāstu no dažādiem skatu punktiem apskatījuši arī vairāki mediji.

Gada nogalē pirms 130 gadiem, proti, 1888. gada 29. decembrī savu pirmo sezonu sāka Rīgas cirks. Tas notika toreiz jaunuzceltajā, Jāņa Frīdriha Baumaņa projektētajā ēkā, kurā publiku priecēja un sajūsmināja ārzemju mākslinieki. 130 gadu laikā Rīgas cirks ir piedzīvojis gan kāpumus, gan kritumus, un tomēr vienmēr tas ir bijis būtisks Rīgas kultūras dzīves elements.
LTV kultūras ziņu sižetā īss ieskats Rīgas cirka vēsturē:

Rīgas cirks ir viena no vecākajām cirka mākslai paredzētajām ēkām Eiropā, kā arī vienīgā patstāvīgā cirka ēka Baltijā, kas izaudzinājusi un pulcējusi ne vienu vien pašmāju un pasaules mēroga cirka meistaru. Šī būve līdz mūsdienām ir izgājusi caur uguni un ūdeni (burtiskā un pārnestā nozīmē), taču arvien vēl lepni stāv uz vienas no pilsētas dzīvīgākajām ielām, atgādinot par aizgājušajiem un cerīgi vēstot par nākamajiem laikiem.

Izsmeļošs raksts par vēstures notikumiem un vairākas galerijas ar attēliem Delfi.lv rakstā pieejamas ŠEIT.

Pašlaik, divus gadus pēc cirka manēžas slēgšanas, savvaļas dzīvnieku aizlieguma un Rīgas cirka vadības maiņas, cirka māksla un tās atbalstītāji šķietami sadalījušies divās kopienās – tradicionālā un laikmetīgā cirka aizstāvjos. Vai abām pusēm izdosies atrast kopīgu valodu? Vairāk par to, kas Latvijas cirka mākslas nozarē notiek šobrīd un kas sagaidāms nākotnē – Latvijas Radio sižetā raidījumā “Īstenības izteiksme 15 minūtēs” ŠEIT. 

Domājot par šī gada nozīmīgajiem notikumiem – Latvijas simtgades svētkiem, Rīgas cirka 130 gadu jubileju un tradicionālā cirka 250 gadu jubileju, iecerēts projekts “Rīgas cirka stāsti”, kura ietvaros Rīgas cirks izstrādā mutvārdu vēstures arhīvu par cirka jomu Latvijā.

Jau drīz šie stāsti būs pieejami arī publiski – Rīgas cirka mājaslapā, bet, kamēr vēl turpinās darbs pie intervēšanas un fotogrāfēšanas, aicinām ikvienu atcerēties savu cirka atmiņu un to pierakstīt, nosūtot mums epastā cirks@cirks.lv ar norādi “Stāstu projektam”. Priecāsimies dzirdēt par cirkā piedzīvoto – stāstu, pieredzi vai piedzīvojumu, kas joprojām dzīvs! Interesantākie stāsti tiks publicēti cirka mājas lapā un ar laiku – izstādē.