Par mums

 

Rīgas cirks atgriežas mājās pēc pusotra gada garumā ilgušajiem būvdarbiem!

Pa šo laiku veikti energoefektivitātes darbi (ēka ir siltināta), nostiprinātas vēsturiskās ēkas sienas un pamati, izveidots jauns kupola pārsegums un atbilstoši mūsdienu drošības un tehniskajām prasībām iekārtota arēna. Cirka ēkā saglabāti dažādu laiku kultūrslāņi, kas uzskatāmi parāda cirka ēkas piedzīvotās pārmaiņas laika griežos.

Nākotnē paredzēti vēl citi Rīgas cirka ēkas un kvartāla pārbūves un labiekārtošanas darbi: fasādes un kāpņu restaurācija, publiski pieejamās Merķeļa-Kalniņa ielas pasāžas izveide, cirka skolas telpu izbūve un daudz kas cits. Šobrīd fasāde pārklāta ar atveseļojošu kārtu, kam šādi jāpaliek dažus turpmākos gadus, lai nākotnē varētu atjaunot vēsturiskos dekorus, nokrāsot fasādi, restaurēt vēsturiskās kāpnes un veikt citus svarīgus darbus, kas neietilpa energoefektivitātes kārtā.

UZZINĀT VAIRĀK PAR REKONSTRUKCIJU.

 

Vizualizācijas: 1.–3. attēls: Rīgas cirks pēc rekonstrukcijas 2023. gadā. 4. un 5. attēls – Rīgas cirks pēc pilnīgas rekonstrukcijas / pēdējais attēls: cirks pēc I kārtas rekonstrukcijas

Cirka ēka

Rīgas cirks ir vienīgā pastāvīgā cirka ēka Baltijā un viena no pirmajām Eiropā.

Kad pirmais akadēmiski izglītotais latviešu arhitekts Jānis Frīdrihs Baumanis 1888. gadā projektēja Rīgas cirka ēku, Merķeļa ielas fasādē atradās ne tikai skatītāju durvis, bet esot bijusi arī zirgu ieeja nokļūšanai cirka pagalmā. Gadu gaitā nams ir pārbūvēts, mainīts, pielāgots un apaudzis ar jaunām detaļām. Nu ēka atkal rekonstruēta – šoreiz ar nolūku atjaunot Rīgas cirka vēsturiskos, pievilcīgos vaibstus, tos savienojot ar mūsdienu iespējām.

Savulaik te ne tikai uzstājās spēkavīri, žonglieri, klauni un akrobāti, bet arī tika demonstrētas pirmās kinofilmas Rīgā, rīkoti koncerti un rādīti mākslas brīnumi no visas pasaules. Arī šobrīd Rīgas cirks ir vieta, kur piedzīvot visdažādākās mākslas un kultūras šķautnes. Šeit notiek pašmāju un citvalstu mākslinieku izrādes, cirka skolā bērni un pieaugušie apgūst cirka disciplīnu noslēpumus, savukārt mākslas rezidenču programmās viesojas mākslinieki, kas rada jaunas idejas un izrādes.

Cirka nama pārvērtības plānotas pakāpeniski. 2021. gada vasarā uzsākta rekonstrukcijas 1. kārta, kas veltīta ēkas energoefektivitātei un siltumizolācijai. Šajā kārtā arī renovēta un iekārtota cirka arēna un ierīkota jauna skatītāju ieeja no Merķeļa ielas iekšpagalma puses. 2023. gada nogalē arēna tiks aprīkota ar multifunkcionālām tribīnēm, kas izvietojamas gan apļa formā, gan frontālai izrādei piemēroti. Tāpat arī arēnā tiks ierīkotas skaņas, gaismu un aizkaru sistēmas.  Pamanāmākās pārmaiņas nāks pēc tam: pagarinot iekšpagalmu, šeit taps ērta gājēju pasāža – vieta, kur Garlībs Merķelis varēs sastapt Alfrēdu Kalniņu. Bet augšup – līdz pat leģendārajam, no dzelzceļa sliedēm veidotajam cirka kupolam – vīsies pilsētpētnieku laipas. Paredzēts arī izbūvēt cirka skolas un mākslas rezidenču telpas.

Rīgas cirka vērtības

Dažādība izrādēs / uz skatuves / skatītāju zālē / kolektīvā

Mēs tiecamies nodrošināt cirku visā tā dažādībā – gan disciplīnu, gan žanru ziņā. Tāpat domājam par dažādu sabiedrības grupu reprezentēšanu un iesaistīšanu cirka rīkotajās aktivitātēs.

 

Sadarbība ar māksliniekiem / ar citiem mākslas žanriem / ar apkārtējo vidi / ar citām kultūras organizācijām / sadarbības veicināšana / starpdisciplinaritāte / starptautiskā sadarbība

Cirks vienmēr ir bijis starpdisciplināras sadarbības telpa – spēja sadarboties ir viens no cirka mākslas stūrakmeņiem. Arī nākotnē Rīgas cirks turpinās veicināt dažādu mākslinieku un mākslas žanru sadarbību.

 

Uzdrošināšanās cirka mākslas esence / mākslinieciskā brīvība / baiļu pārvarēšana / stereotipu laušana / jaunas formas / eksperimenti

Drosme, spēja pārvarēt bailes, lai sasniegtu šķietami neiespējamo un radītu brīnumu, ir cirka mākslas esence, ko iemieso ikkatrs mākslinieks un ikkatra izrāde.

 

Māksla satura kvalitāte / māksla kā idejas nesējs, nevis dekorācija / atbalsts mākslai / vieta mākslai / mākslas izglītība / mākslas izpratne

Cirka māksla ir valoda, nevis tikai izklaide vai dekorācija. Savā mākslinieciskajā programmā vēlamies skatītājiem sniegt kvalitatīvu un saturiski piepildītu māksliniecisko baudījumu, sadarbojoties ar pasaules labākajiem cirka un citu žanru māksliniekiem. Mēs atbalstām mākslas tapšanu, izrādot šīs topošās un gatavās izrādes, kā arī nodrošinot infrastruktūru jaunrades procesiem.

 

Izaugsme cirka mākslinieku izaugsme / cirka skola kā vieta izaugsmei / darbinieku izaugsme 

Cirka mākslas nākotnes pamatā ir attīstība – kā indivīda, tā kolektīva. Latvijā šobrīd laikmetīgā cirka māksla ir savos aizsākumos, tāpēc izaugsme, izglītība un attīstība ir prioritāte it visā.

 

Rīgas cirka stratēģiskie mērķi

Rīgas cirks ir daudzfunkcionāls mākslas centrs, kas mērķtiecīgi strādā ne tikai pie nozīmīgu un aktuālu cirka izrāžu piedāvāšanas arvien plašākai publikai, bet arī ilgtermiņā veicina cirka nozares attīstību un atpazīstamību Latvijas sabiedrībā.

VSIA Rīgas cirks stratēģiskie mērķi ir profesionāla cirka mākslas attīstīšana, aktualizēšana un popularizēšana Latvijā un ārvalstīs, kā arī tās pieejamības nodrošināšana visiem sabiedrības locekļiem. Tā visas kapitāla daļas (100%) ir Latvijas valsts īpašums un Valsts kapitāla daļu turētājs ir Kultūras ministrija. Dalībnieku sapulces lēmumus pieņem Kultūras ministrijas valsts sekretārs. VSIA Rīgas cirks nav līdzdalības citās sabiedrībās.

Lai pilnvērtīgi attīstītu cirka nozari un ilgtermiņā dāvātu cirka brīnumu pēc iespējas plašākam cilvēku skaitam, notiek mērķtiecīgs un pārdomāts darbs vairākos stratēģiskajos virzienos. Šobrīd plašākai publikai iespējams redzēt cirka viesizrādes gan Rīgas cirkā, gan citās norišu vietās visā Latvijā. Tagad cirka disciplīnas var izmēģināt ikviens pats – cirka skolas nodarbībās bērniem un darbnīcās visu vecumu interesentiem. Savukārt, starptautisko atpazīstamību un jaunradi Rīgas cirks kā organizācija veicina, sadarbojoties ar starptautiskiem cirka profesionāļu tīkliem un organizējot mākslinieku rezidenču programmu.

Rīgas cirka ēka bija slēgta 2016. – 2018. gadā, lai veiktu Merķeļa ielas fasādes sienas stiprināšanas darbus. Taču jau kopš 2018. gada septembra te notiek virkne kultūras norišu – laikmetīgās mākslas festivāli, izrādes, izstādes, koncerti un arī cirka izrādes. Tuvākajos gados Rīgas cirka ēka piedzīvos ievērojamas pārmaiņas, kas mainīs ne tikai ēkas funkcionālo izmantojumu, bet arī tai piegulošo pilsētvidi, savienojot Merķeļa un A. Kalniņa ielas.

Vairāk par nākotnes vīziju šajā video: